szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Massachusettsi Műszaki Egyetem által kifejlesztett AlterEgo megérti a szavakat, melyeket csak magunkban mondunk ki, így akár parancsokat, feladatokat is adhatunk neki.

Néhány évvel ezelőtt még csupán a scifi kategóriájában lehetett besorolni a gondolatolvasó eszközöket, az elmúlt évek fejlesztései azonban azt mutatják, a dologtól már egyáltalán nem vagyunk távol. Elég csak a Nissan fejlesztésére gondolni: a cég olyan technológiát készít, amelynek segítségével szimpla gondolatokkal irányíthatjuk a kocsit. Ezúttal az Massachusettsi Műszaki Egyetem egyik kutatója, Arnav Kapur készített egy igen érdekes eszközt.

Bár Kapur szerint nem egy gondolatolvasó eszközről van szó, kívülről nézve nagyon is annak tűnik az AlterEgo nevű készülék. A viselhető eszköz lényege ugyanis abban rejlik, hogy képes "meghallani" azokat a szavakat, amelyeket egy "belső beszélgetés" folyamán mondunk, majd az így kiadott utasításokra a választ is megadja – szintén úgy, hogy azt kívülről nem hallani.

MIT/Lorrie Lejeune

Az AlterEgo elektródái képesek felismerni a neuromuszkuláris rendszer elektromos impulzusait, ezekre pedig reagál is. A valóságban ez úgy néz ki, hogy elég csak arra gondolni, hogy mennyi lehet az idő, a rendszer pedig automatikusan válaszol.

A rendszert gépi tanulás módszerével okosították, azaz begyakoroltatták vele, hogy melyik apró mozgások milyen "ki nem mondott szavakra" utalnak. A végeredmény igen meggyőző lett, a szakemberek szerint az AlterEgo az esetek 92 százalékában jól érti, hogy mit szeretne mondani az ember. Ennek köszönhetően a felhasználó úgy kommunikálhat a körülötte lévő eszközökkel, hogy meg sem kell szólalnia.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!