szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Facebook már eddig is harcolt az álhírek ellen, de az a harc nem volt túl sikeres. Most két újabb dologgal próbálkoznak.

Az amerikai elnökválasztási botrány után – amikor kiderült, az oroszok a Facebookon keresztül próbáltak belenyúlni a választásokba azzal, hogy propagandát és álhíreket terjesztettek –, Zuckerbergék igyekeztek olyan stratégiát felépíteni, ami visszaszorítja a kamu hírek terjedését. Csakhogy a dolog visszafelé sült el: még több lett az álhír, sőt, miután megjelölte azokat a Facebook, csak még többen osztották azokat. Zuckerbergék aznban nem adják fel.

Michael McNally, a Facebook hírfolyamáért felelős vezetője nemrég arról beszélt, az álhírek megfékezése kapcsán nincs könnyű dolguk, hiszen a cégnek a cenzúra és az érzékenység közti nagyon vékony határvonalon kell mozogniuk. Ennek köszönhetően a jövőben ha a tényellenőrzésre felkért cég hamisnak, vagy téves információktól hemzsegőnek talál egy cikket, azt a Facebook "lekicsinyíti", így jóval nehezebben lehet majd észrevenni a hírfolyamban – számolt be az elhangzottakról a TechCrunch.

Mindezt nagyjából az alábbi képen látható módon kell elképzelni, ahol a baloldali álhírt tízszer kissebb méretben látni, mint a jobboldali, valós információkat tartazó hírt.

TechCrunch

Emellett a gépi tanulást is beveti az álhírek ellen a Facebook. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az algoritmus az újonnan publikált cikkekben a hamis információkra utaló jelet keres. Mindezt más tényellenőrző megoldásokkal – például felhasználói jelentések – együtt használva a Facebook pontozza a megjelenő híreket, így a valódi tényellenőrzést végző csapat már a legsürgősebben ellenőrizendő cikkel kezdhet dolgozni. Mindez azt is jelenti, hogy az álhíreket az eddiginél gyorsabban szűrhetik ki, hiszen sokkal valószínűbb, hogy azt vizsgálják majd meg a szakemberek.

A cég jelenleg 20 tényellenőrző vállalattal dolgozik a világ minden táján, de továbbiakkal szeretnének együttműködési megállapodást kötni.

Mindezek mellett többek között a hamis felhasználói fiókokkal, a hamis Facebook-oldalakkal, valamint a hirdetési feltételek szigorításával is az álhírek ellen akarnak küzdeni, mindezen lépések pedig jó eséllyel segíthetnek visszaszorítani a kamu információkat és a propagandát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!