szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre várni kell a világ első fekete lyukról készíett fotójára, egy izgalmas aprósággal azonban ismét közelebb kerültünk a világegyetem különös jelenségeinek megismeréséhez.

A tudomány szempontjából 2018 egész biztosan egy hihetetlenül fontos év lesz, legalábbis ha hihetünk a Massachusettsi Műszaki Egyetem tudósainak. A kutatók nemrég azt ígérték, az Eseményhorizont Teleszkóp (Event Horizon Telescope, EHT) segítségével a világon elsőként képesek lesznek olyan fényképet készíteni, amin egy fekete lyuk látható.

Az EHT-ből – ami valójában egy rendszer, ami a világ számos pontján lévő rádióteleszkópok rendszeréből áll – származó adatokat év elején sikerült begyűjteni, így azóta dolgoznak a szakemberek, hogy elkészüljön a végeredmény. A kutatók azonban némi információt már közzétettek a megfigyelés korai szakaszából.

ESA

A kutatók biztosak abban, hogy minden galaxis közepén találni egy szupermasszív fekete lyukat. A Tejútrendszer közepén a Sagittarius A* nevű fekete lyuk található, amely a Nap tömegénél nagyjából 4 milliószor nehezebb objektum, és ez felelős a galaxisunk forgásáért. A kutatók először 2013-ban irányították az EHT-t a Sagittarius A* felé, az adatokat pedig most kezdték el közölni a kutatók. A fekete lyukról idén várható képhez a megfigyelést egyébként 2017-ben végezték el.

A kutatók az adatokból a fekete lyuk közelében lévő objektumokat fedeztek fel. A szakemberek szerint ezek olyan messze voltak a fekete lyuktól, mint az eseményhorizont sugarának háromszorosa, és közelebb van magához az eseményhorizonthoz, mint a Merkúr a Naphoz.

A felfedezés azért is érdekes, mert az eseményhorizont az "utolsó hely", ahonnan az anyag – beleérve a fényt is – még ki tud szabadulni a fekete lyuk erős gravitációs mezejéből. Vagyis már közel járnak a megoldáshoz, vagyis egy teljes kép összeállításához.

Az EHT Déli-sarkon lévő teleszkópja jelentős mértékben járul hozzá ehhez a projekthez, ez ugyanis az a teleszkóp, amely segítségével képesek finomítani a többi adatból összeálló képet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!