szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tévedés, hogy jobb fával fűteni, mint szénnel – az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete szerint át kellene gondolni Európa megújulóenergia-politikáját.

Nem minden esetben jobb fával fűtenünk, mint szénnel, kőolajjal vagy gázzal – derül ki az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) ajánlásából. A szervezet szerint ha eseti elbírálás nélkül fatüzelésűre cseréljük otthonunk fűtését, azzal tovább növeljük a légkörbe kerülő szén-dioxid mennyiségét, holott bizonyos esetekben más fűtőanyagokkal jobb eredményt érnénk el – kevesebb légszennyezéssel.

Az EASAC szerint a biomasszával sem teszünk jót: ezzel csupán „szénhitelt” veszünk fel, mivel a biomassza nem minősül ugyanúgy megújulónak, mint a szél- vagy a napenergia. A számítások ugyanis azt mutatják, hogy egy egység villamos energia előállítása erdei biomasszából több szén-dioxid-kibocsátással jár, mint ha az erőműben szenet égettünk volna.

Az EASAC ezért közleményben felhívja a döntéshozók figyelmét, hogy bár a biomassza téves szakpolitikai besorolásán változtatni már nem lehet, a tagállamok kormányzatainak „a tudományos tényekből kiindulva kellene a gyakorlatba ültetniük ezen elveket.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Biomassza fűtőműve lett Mohácsnak

Megújuló tüzelőanyagból biztosítja távhőigényének 75 százalékát jövő januártól Mohács annak a biomassza fűtőműnek köszönhetően, amelyet hétfőn adtak át a Duna-parti városban.