Bűntudat gyötörte a turistát: 50 év után visszaküldte a lopott mozaikdarabokat

Az olaszországi Paestum romvárosából csórt el ókori emlékeket, de idővel belátta, hogy helytelenül cselekedett.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Bűntudat gyötörte a turistát: 50 év után visszaküldte a lopott mozaikdarabokat

Fél évszázad elteltével küldte vissza az olaszországi Paestum romvárosból eltulajdonított mozaikdarabokat egy amerikai turista. A Washington állambeli férfi levélben bocsánatot kért a paestrumi múzeumtól korábbi „szörnyű viselkedése” miatt. A turista még az 1970-es évek elején kirándult a romvárosban, akkor vitte el az ókori kődarabokat. Bűnbánatát azzal magyarázta, hogy látott a tévében egy filmet a Nápolytól mintegy 100 kilométerre délkeletre fekvő ókori romvárosról, aminek hatására késztetést érzett arra, hogy előkeresse és visszaküldje a mozaikdarabokat.

A peasteumi múzeum igazgatója, a német Gabriel Zuchtriegel értékelte a gesztust, de elmondta, hogy az efféle rongálásokból keletkezett kárt nem lehet jóvátenni. Az eredeti helyéről eltulajdonított tárgy ugyanis elveszíti tudományos értéke 90 százalékát.

Két hónappal ezelőtt egy másik amerikai turista, egy bizonyos Bob Martin juttatott el a peasteumi régészeti múzeumnak egy elefántcsont-szobrocskát, amelyet a közeli régészeti lelőhelyen talált. Az utóbbi években megszaporodott az olaszországi romvárosokból ellopott régiségek visszaadása, a dpa német hírügynökség szerint ugyanis elterjedt, hogy a lopott tárgyakon átok ül.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.