szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hetek óta szivárognak a hírek arról, hogy Dragonfly néven cenzúrázott keresőt épít a Google Kínának. A vállalat hallgatott az ügyről – mindaddig, amíg elő nem került egy szenátusi meghallgatáson.

Augusztusban robbant a hír, hogy a cég egy olyan keresővel térne vissza Kínába, amely minden szempontól teljesíti a kommunista rezsim elvárásait: cenzúrázza az állami vezetés számára nemkívánatos szavakat és témákat, de ez még csak a jéghegy csúcsa. Nemrég egészen durva dolog szivárgott ki arról, milyen netcenzúrára készül a Google és Kína.

Az igen komoly vádak ellenére az elmúlt közel két hónapban néma csendben volt a Google vezetősége, annyi azonban nemrég kiszivárgott: arra utasítják az alkalmazottakat, hogy töröljék a cenzúrázott keresőről szóló e-maileket.

A VentureBeat beszámolója szerint a külső kommunikációs hallgatás szerdán tört meg, az amerikai szenátus Kereskedelmi, Energiaügyi és Szállítási Bizottsága előtt, ahol a legnagyobb tech cégek képviselői az adatvédelemmel és a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos aggályokról tárgyaltak a bizottság tagjaival. A Google részéről Keith Enright, a cég adatvédelmért felelős igazgatója ment el a meghallgatásra, ahol számos kérdést kapott a Dragonfly néven ismertté vált projekttel kapcsolatban is.

Enright megerősítette, hogy létezik ilyen nevű projekt, Ted Cruz szenátor kérdésére viszont úgy válaszolt, nem tudja pontosan, miről is szól ez. Enright emellett hangsúlyozta, a Google egyelőre "nincs közel" ahhoz, hogy keresőt indítson Kínában, a cég szóvivője szerint pedig a cég csupán "tapogatózó" jelleggel dolgozott a keresőn. Bár ezekkel a válaszokkal részleteket továbbra sem árultak el, az elmondottakból úgy tűnik, fontolgatni legalábbis valóban fontolgatják a kínai visszatérést.

Mindeközben Jack Poulson, a Google korábbi alkalmazottja – aki a Dragonfly-botrány kirobbanása miatt döntött úgy, hogy otthagyja a Google-t – a cég szenátusi meghallgatását sürgeti. A szakember szerint a Dragonfly megsérti a cég mesterséges intelligenciára vonatkozó belső szabályzatát – írja a Gizmodo. Márpedig ez kimondja:

ne tervezz és ne készíts olyan technológiát, ami szöges ellentétben áll az emberi jogokkal.

A Google viszont a cenzúrázott keresővel épp ennek az elvnek mondana ellent. Na és persze annak, hogy soha nem tér vissza Kínába.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!