szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rubik Ernő mesteri találmányát ezúttal egy japán ezermester gondolta tovább. Az sem okoz neki gondot, ha jó alaposan felcserélik az oldalait, a kis szerkezet ebből is kivágja magát. Ráadásul segítség nélkül.

Hogy mennyire népszerű és érdekes játék a Rubik-kocka, azt jól mutatja, hogy az 1970-ben született kis találmánynak azóta is különböző változatai készülnek. Ilyen például a GoCube nevű szerkezet, mely segítséget is ad a kirakáshoz. Most azonban egy olyan darab született, amely emberi beavatkozás nélkül, magától találja ki, melyik oldal hova tartozik.

Egy kis izgő-mozgó kockafajtáról van szó, melynek elemeit 3D-nyomtatással állították elő. Kitalálója egy japán férfi, ő töltötte fel a kockáról készült leírást és videót a DMM-Make oldalán létrehozott profiljára, ahol sok más érdekes projekt sorakozik.

A TechCrunch azt írja, a feltaláló szervomotor és a nyílt forráskódú elektronikai fejlesztőplatform, az Arduino segítségével alkotta meg játékát. Belsejében rengeteg mikrovezérlőt találni, ezek felelősek a mozgásért, illetve, hogy a kocka forgatni tudja oldalait, valamint az adott színt. Az alábbi videóban be is mutatja, hogyan néz ez ki:

És ha ezek után bárki azt gondolná, hogy egy lomha, valószínűleg sokat hibázó eszközről van szó, nagyot téved. Na, nem annyira gyors, mint a robot, amelyik 0,637 másodperc alatt abszolválja a feladatot, de így is kevesebb, mint egy perc kell neki, hogy megtalálja a megoldást. Ráadásul az sem okoz neki gondot, ha az ember előtte alaposan összekutyulja a színeket.

Azt nem tudni, hogy a kockát tervezik-e esetleg kereskedelmi forgalomba hozni, de ha így lesz, bizonyára akad majd rá vevő.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!