szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Sandvine kutatásában rávilágított, hogy a világ teljes internetforgalmának 15 százalékát a Netflix és műsorai viszik el.

A YouTube ma már nem csak egy szolgáltatás, hiszen a fiatalabb generáció egy második tévékészülékként tekint rá. Ez trend hazánkban is nagyon érződik, annyira, hogy az itteni fiatalok napi szinten 2 órán át nézik a videomegosztó különféle tartalmait.

Ehhez képest nem kicsit megdöbbentő a Sandvine kutatása, amely szerint a YouTube világszinten "csupán" a második helyet tudta megkaparintani, ha a globális online adatforgalom eloszlását vesszük figyelembe, az abszolút győztes ugyanis a Netflix: arányaiban ez a szolgáltatás viszi el a világ sávszélességének 15 százalékát, míg a YouTube 11,4 százalékot.

Az adatok a hazai internetezők számára alighanem meglepetéssel szolgálnak, már csak azért is, mert a tengerentúli országokkal szemben nálunk egyelőre nem élvez akkora a kultuszt a sajátgyártású műsorokban és díjnyertes sorozatokban is bővelkedő Netflix. Ez persze nem azt jelenti, hogy a magyarok számára ismeretlen lenne, hiszen a nyugati háztartásokban a mindennapi szórakozás részének tartott platform itthon két éve használható. Idehaza, illetve az EMEA-régióban (Európa, Földközi-tenger, Közel-Kelet) egyébként továbbra is a YouTube vezet a Sandvine adatai szerint.

A The Global Internet Phenomena Report címmel közölt jelentés szerint a Netflix az Egyesült Államokban még nagyobb szeletet hasít ki abból a bizonyos tortából: odaát a teljes sávszélesség 19,1 százalékát uralja, de főműsoridőben ez akár 40 százalék is lehet. A YouTube viszont még annyira sem népszerű, mint nálunk, ugyanis az Amazon saját videós platformja, a Prime is beelőzi – igaz, a különbség nagyon kicsi.

A kutatás szerint a harmadik legnagyobb internetevő tevékenység maga a böngészés (17 százalék), amit az online játékok (7,7 százalék) és a közösségi oldalak követnek (5,1 százalék). A Sandvine kalkulációiból arra is fény derült, hogy a felhasználók a különféle PlayStation-címeket például jellemzően online vásárlással szerezték be. Vagyis inkább letöltötték azokat, még akkor is, ha az adott játék mérete több mint 100 gigabájtra rúgott.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!