szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az androidos mobilokra elérhető Intra alkalmazás megnehezíti az átverős weboldalakkal dolgozó csalók dolgát azáltal, hogy észleli a trükkös átirányításokat. De azt is lehetővé teszi, hogy az olyan weboldalakat is elérjük, melyet a munkahely vagy az iskola rendszergazdája, netán egy kormányzat letiltott.

Az androidos készülékekre letölthető Intra nevű alkalmazás lényege, hogy titkosítja a felhasználó netkapcsolatát, így olyan oldalakon is böngészhet, melyek alapvetően le vannak tiltva számára. Európában az ilyen tiltásokat jellemzően nem kormányzatok alkalmazzák, hanem például a munkahelyi vagy iskolai rendszergazdák.

Amikor egy kormányzat vagy egy vállalat azt szeretné, hogy az állampolgárok/munkatársak ne érjenek el bizonyos tartalmakat a neten, akkor egyszerűen manipulálják a DNS-szerverek elérését. Hasonlóan tesznek a trükkös weboldalra terelő csalók is. Amikor a felhasználó szeretne elérni egy weboldalt, akkor a tartománynévrendszeren (Domain Name System, DNS) keresztül kérdezi le az oldalhoz tartozó IP-címet, amelyen elérhető az adott honlap. Azonban ha a felhasználó olyan oldalt szeretne elérni, amit tiltólistán tart a kormány, a valódi DNS-IP-cím páros helyett egy hamis DNS egy olyan IP-címet ad meg, ami egy, a kormányzat számára "barátságos" weboldalra tereli őt.

Az Intra nevű alkalmazás gyakorlatilag titkosítja a felhasználó kapcsolatát a DNS-szerverrel. Ez alapvetően a Google DNS-szerverét jelenti, de a felhasználó másikat is megadhat.

hvg.hu

Az appot a telepítés után csak el kell indítani, majd ha szeretnénk egy biztonságos – VPN – kapcsolatot, akkor a kezdő képernyőn látható kapcsolót át kell pöccinteni. A kijelző tetején megjelenő kulcs mutatja: a kapcsolat titkosított és nem tudják azt megtámadni, hogy hamis DNS-t adjanak meg.

A Settings (Beállítások) menüpontban (az alkalmazás csak angolul érhető el) nemcsak a DNS-szerver címét cserélhetjük ki, hanem azokat az alkalmazásokat is, amelyeknél nem akarjuk, hogy az Intra titkosított csatornáján kommunikáljanak.

A biztonsági funkció egyébként a legfrissebb Android Pie rendszerben már alapértelmezettként is megtalálható, aki azonban még nem frissít(het)ett erre, annak az Intra jelentheti a segítséget.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Egy durva bemutató: így működik Kínában a mindenkit figyelő, mindenről tudó rendszer

Több mint 200 millió térfigyelő kamera előtt zajlik a kínai állampolgárok élete. A cyberpunk művekből ismerhető jövő a szemü(n)k előtt épül ki: a technológiai fejlesztéseket hosszú ideje prioritásként kezelő kínai állam megértette, hogy elérkeztünk ahhoz a rendszerfejlettséghez, amelynél már mindenhol mindenkit meg lehet figyelni, nyilván lehet tartani és automatikusan ki is lehet értékelni.