szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világ legerősebb számítógépében 2,4 millió processzormag van, a másodikban "csak" 1,6 millió.

Júniusban okkal ünnepelhettek az amerikai Oak Ridge Nemzeti Laboratóriumban, a szakembereknek ugyanis sikerült elkészíteniük a világ legerősebb szuperszámítógépét, átvéve ezzel a vezetést a kínaiaktól. A 200 petaflopos gépnek a júniusi teszten sikerült elérnie a másodpercenkénti 122,3 petaflopos számítási sebességet, amit mostanra 143,5 petaflopra tornásztak fel. A Summit névre keresztelt gép azonban mostantól nincs egyedül, megérkezett mellé a Sierra is.

A két gép pedig nemcsak fizikailag van egy helyen, de a toplista élét is együtt uralják. Mindez azt is jelenti, hogy mostantól az Egyesült Államokban van a világ két legerősebb szuperszámítógépe. A Sierra nevű eszköz 1,6 millió processzormagból épül fel (szemben a Summit 2,4 millió processzormagjával). A két gépben közös, hogy mind a kettő az IBM Power9 processzorokat használja az Nvidia Tesla V100-as gyorsítóchippel.

HPC Wire

Bár a Sierra eddig "csak" 71,6 petaflop teljesítményre volt képes, egy frissítésnek köszönhetően ez 91,6 petaflop lett. Ezzel pedig sikerült maga mögé utasítania a kínai TaihuLight nevű szuperszámítógépet.

Az amerikai kormány 2017-ben mintegy 258 millió dollárt kötlött a szuperszámítógépek fejlesztésére, amit az IBM, a Cray, az AMD, az Intel és az Nvidia végzett el. A gépek segítségével olyan kutatási területek gyorsulhatnak fel, mint a rákkutatás, az éghajlatváltozás vagy a nukleáris fúzió.

A világ tíz legerősebb szuperszámítógépéből egyébként öt amerikai, kettő kínai, egy svájci, egy német és egy japán fejlesztés. Persze ez a verseny csak addig érdekes, amíg létre nem hozzák a világ első, valóban működő kvantumszámítógépét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!