szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Massachusettsi Műszaki Egytem kutatói egy olyan megoldást fejlesztettek ki, ami nemcsak környezetbaráttá, de némává is teszi a repülőgépeket.

Ahhoz, hogy a közlekedésben valódi forradalom menjen végbe, nemcsak az autókat kell környezetbaráttá tenni, de a légi közlekedést is. Az elektromos repülőgépek jó alternatívát nyújthatnak, a zajszennyezés viszont náluk is adott. A Massachusettsi Műszaki Egytem kutatói most kifejlesztettek és már sikeresen teszteltek is egy olyan megoldást, amit eddig nem sikerült megvalósítani.

A szakemberek egy 4,8 méter szélességű repülőt építettek, ami képes volt "ionmeghajtással" repülni. A technológia lényege a szárnyakban rejlik: a vezetékeket magasfeszültségű (40 000 V) áram alá helyezték, ami így képes volt a levegőben lévő negatív részecskéket maga felé húzni, ami azonnal a gép hátulján lévő negatív elektróda felé vette az irányt. Az ezzel járó levegőáramlásnak köszönhetően a gép nemcsak előre haladni tudott, de egy rövid ideig a levegőben is fennmaradt.

Maga a technológia már eddig is létezett, de ilyen eredményt eddig nem tudtak vele elérni. A csavar a mostani dologban az egyedi tápegység volt, ami képes volt a megfelelő feszültséget biztosítani úgy, hogy közben mobilis is az eszköz.

Hogy a mostani fejlesztésből mikor lesz ténylegesen használható repülőgép, egyelőre nem tudni, az irány viszont mindenképpen jónak tűnik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!