Ha ezt James Bond látná: az amerikai katonák fogára rögzítenének mikrofont és hangszórót

James Bond is megirigyelhetnél az amerikai hadsereg egyik új szerzeményét, az őrlőfogak hátuljára rögzített mikrofon-hangszóró párost.

  • hvg.hu hvg.hu
Ha ezt James Bond látná: az amerikai katonák fogára rögzítenének mikrofont és hangszórót

Körülbelül 10 millió dollárt fizetett az amerikai hadsereg a kaliforniai Sonitus Technologies mikrofon-hangszóró párosáért, persze nem akármilyen eszközről van szó. A hátsó őrlőfogakhoz rögzíthető, tulajdonképpen láthatatlan eszköz rezgéseket használva közvetíti a hangokat, szabadon hagyva a fület.

A Molar Micnek nevezett készülék használatánál nincsen szükség fejhallgatóra, fülhallgatóra, vezetékekre, a csontvezető technológiának köszönhetően érthető a beszéd: a fogak által közvetített rezgések az állcsonton át közvetlenül a hallójáratba kerülnek, valahogy úgy, mint a hallókészülékeknél.

Sonizus Technologies

A beszédet pedig (ami akár suttogva is történhet, sőt, a fogak kocogtatásával akár morzézva is) az eszköz pici mikrofonja (amelynek működése a gégemikrofonokra hajaz) ahhoz a rádiós egységhez továbbítja, amit a katona a nyakában hord. Innen pedig nem Bluetoothon keresztül sugározzák, hanem vezeték nélküli NFMI (Near Field Magnetic Induction) kapcsolattal, amely jól titkosítható és víz alatt is használható. Mivel a Molar Mic a szájban van, kommunikáció közben nem zavarnak a hadseregben rendszeres háttérzajok, például a helikopter, repülőgép hangjai.

Sonizus Technologies

A csontok által közvetített beszéd megértésének képessége az idővel javul (mondhatnánk, ehhez is edzés kell); a Sonitus szerint nagyjából három hét alatt tud hozzászokni az agy. A Molar Mic minden olyan helyzetben jól jöhet, ahol egyszerű kommunikációra van szükség nehezített körülmények között hangos környezetben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?