szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Moszkvában található Keldis Kutatóközpont vezetője szerint Elon Musk csak meglévő technológiát használt fel a SpaceX rakétáihoz, ők azonban újat fejlesztenének. Csakhogy ez így nem teljesen pontos.

Az elmúlt években Elon Musk komoly eredményeket tett le az asztalra a SpaceX égisze alatt: megépítette a világ legnagyobb rakétáit, kilött vele egy Teslát az űrbe, kifejlesztette a landolásra képes rakétákat. Az oroszországi Keldis Kutatóközpont vezetője, Vladimir Koshlakov szerint azonban az amerikai feltaláló nem csinált mást, csak egy régóta meglévő technológiát jól használt fel. Ők azonban valami egészen vad dologra készülnek.

Az állami Rossiyskaya Gazeta című lapnak nyilatkozva elmondta, a célja az, hogy az általa vezetett kutatóközpontban

atommeghajtású rakétát készítsenek.

Egész pontosan egy új típusú űrjárművet építenéne, a Transport and Energy Module-t (TEM), amit egy atomenergiával működő hajtóművel szerelnének fel. A PupularMechanics szerint azonban van egy kis bökkenő: az atomrakéta legalább olyan régóta létezik, mint a "hagyományos" meghajtással szerelt változat.

Az Egyesült Államok és a Szovjetunió hosszú évtizedeket töltött azzal, hogy kifejlesszék ezt a fajta technológiát. Volt olyan elképzelés, amely szerint apró nukleáris robbanások löknék előre a rakétát, egy másik terv szerint viszont a rakétába épített reaktor hőt termelne, amit valamilyen üzemanyag (például hidrogén) venne fel. Azt nem tudni, ilyesmit terveznek-e az oroszok.

Ez volt a KIWI, az amerikaiak egyik atomrakétája 1962-ben.
Los Alamos Nemzeti Laboratórium

Amerikában az első ilyen rakéta a Project Rover volt, amit 1955-ben készítettek el és teszteltek Los Alamosban. Ez volt a KIWI nevű hajtómű, majd jött a Phoebus, ami már nemcsak prototípus volt: arra használták, hogy megnézzék, hogyan működhet a szerkezet a gyakorlatban. 1972-ben pedig elkészült a Pewee nevű hajtómű is, ami a kisebb műholdak és űrhajók utolsó fázisaként működött volna.

A projekt azonban itt megakadt, 1972-re ugyanis már gyakori vendégek voltunk a Holdon, így a fejlesztéseket végül elkaszálták, a forrást pedig megvonták.

Eközben viszont a szovjetek is saját nukleáris rakétát fejlesztettek RD-0410 néven. Ez kisebb volt, mint a Project Rover rakétái. De a munka csak a Project Rover leállítása után kezdődött, az első teszteket pedig 1978-ban végezték el. A források azonban itt is elapadtak, és ahogy közeledett volna az első teszt a világűrben, a Szovjetunió az összeomlás szélére került. Végül 1990-ben törölték a programot.

Popular Mechanics

A most fejleszteni akart TEM az RD-0410 utódja lehet, amit a szovjet és az amerikai kutatók munkája nyomán állítanak majd össze.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!