szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy, a FaceTime-ot érintő súlyos szoftverhiba miatt szinte bármelyik iOS-eszköz által lehallgatható a másik fél és környezete. A gond nagyobbik része, hogy ehhez válaszolni sem kell a hívásra. Az Apple ideiglenesen kikapcsolta a csevegő problémás funkcióját.

Az Apple korábban toronyház méretű plakáton szúrt oda ellenfeleinek, mondván: náluk biztos nem fordul elő olyan adatgond, mint amilyet a Google- és a Facebook-felhasználóknak kellett elszenvedniük az elmúlt hetek során. Nos, az utóbbi órák történései alapján több mint valószínű, hogy módosítani kell majd azt a bizonyos hirdetést.

Kiderült ugyanis, hogy az iOS védjegyének számító FaceTime egy súlyos hiba folytán lehetőséget ad a távoli hallgatózásra, sőt: a másik akár meg is figyelhető, mindehhez ráadásul fogadni sem kell hívást, a folyamatos csörgés ellenére is láthatóvá és lehallgathatóvá válik az illető és eszközének környezete. A hiba az Engadget cikke szerint az iOS 12.1 vagy későbbi rendszerverzióval rendelkező mobilokat és a Mojave-t futtató Mac számítógépeket is érint.

A gondról elsőként a Twitteren kezdtek bejegyzések terjedni, de azt több portál, köztük a Mashable újságírói is reprodukálták. Utóbbiak azt tapasztalták, hogy már röviddel a csörgés megkezdése után hallani lehetett a másik oldalról beszűrődő hangokat. A hiba érdekessége, hogy a másik fél szintén hallotta a kezdeményezőt, de úgy, hogy saját készülékén továbbra sem fogadta a hívást.

A The Verge azt írja, a hiba felfedezését követően az Apple ideiglenesen kikapcsolta a program csoportos hívásokra vonatkozó funkcióját, ugyanis több mint valószínű, hogy a probléma gyökere ott található. A cég közlése szerint a gondot szoftveres frissítés révén még a héten orvosolják, ennek időpontja azonban még nem ismert.

A probléma igen kínos, ugyanis a konferenciahívásokhoz hasonlító funkció bevezetését korábban ismeretlen okok miatt elhalasztotta az Apple, és csak később, az új oprendszerek első nagyobb frissítésekor aktiválta azt.

Hogyan tudom kikapcsolni?

Bár az Apple lehetetlenné tette a hallgatózást a szolgáltatás korlátozásával, érdemes felhasználói oldalról is cselekedni és minden eszközön kikapcsolni a FaceTime-ot. Ehhez a következőket tegye: iPhone-ján vagy iPadjén a Beállítások között keresse ki a FaceTime-ra vonatkozó opciót, majd állítsa azt kikapcsolt állapotra. Mac számítógépek esetében az alkalmazáson belül a FaceTime kikapcsolása parancsot kell választani. A szolgáltatásból való kijelentkezéshez a FaceTime/Beállítások/Kijelentkezés lehetőséget keresse.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!