A Google programozója 31 415 926 535 897 tizedesjegyig számolta ki a pí értékét
Emma Haruka Iawónak 121 napjába telt, hogy 9 billóval több tizedesjegyet számoljon ki a pí értékének, mint amit az eddigi rekord jelentett.
hvg.hu
1988 óta a március 14-e minden évben különleges napnak számít, és nemcsak a matematikusok számára. Az erre szakosodott bizottság ugyanis 31 évvel ezelőtt döntötte el, hogy ez a nap minden legyen minden évben a nemzetközi pí-nap. A tökéletes pí-pillanat néhány évvel ezelőtt már megvolt, egész pontosan 2015-ben, de a Google-nek köszönhetően a mostani is igen különlegesre sikeredett.
Egész pontosan a Google egyik programozónőjének, Emma Haruka Iwaónak köszönhetjük, hogy a mostani március 14-e ismét emlékezetes marad, a cég ugyanis bejelentette: kollégájuk új rekordot döntött meg azzal, hogy a pí értékét
31 415 926 535 897
tizedesjegyig számolta ki. Ez nagyjából 9 ezermilliárddal több tizedesjegyet jelent, mint az eddigi rekord.
Persze mindezt nem fejben tette meg, a feladat elvégzéséhez az y-cruncher nevű alkalmazást használta, amit a Google felhőszolgáltatásban, 25 (virtuális) gépen futtatott 121 napig. Ezidő alatt 170 terrabájt adat keletkezett, ami jól mutatja, milyen bonyolult műveletet hajtott végre Iwao.
A Google szerint a legfőbb probléma, hogy a számításhoz szükséges erőforrás- és tárhelyigény egy idő után gyorsabban növekszik, mint maga a szám. A programozónő szerint éppen ezért a legnagyobb kihvást az jelentette, hogy legyen elég tárhely, valamint a számításhoz szükséges memória.
Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.