szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szakembereknek is megvan a véleménye az óraátállításról, és arról is, szerintük melyikkel járnánk jobban nem csak mi, de ők is.

Az Európai Parlament (EP) keddi voksolásán gyakorlatilag megszavazta az óraátállítás eltörlését: a 410:192 arányban megszavazott határozat értelmében azok az uniós országok, amelyek a nyári időszámítás megtartása mellett döntenek, 2021 márciusában állítanák át utoljára az órát, a téli időszámítást preferálók pedig 2021 októberében.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakemberei sem hagyták kommentár nélkül az EP legutóbbi döntését, Facebook-oldalukon külön posztot írtak a témában, és arról is, szerintük melyikkel járnánk jobban.

A csütörtökön közzétett bejegyzésben először is leszögezik, "az OMSZ előrejelző munkatársainak többsége is szereti, ha sokáig van világos (nyári időszámítás ezt eredményezi)", ám szerintük volna itt még pár dolog, amiről a lakosságnak érdemes tudnia.

Mint írták, a meteorológia az úgynevezett univerzális korrigált világidőt használja (UTC), és az időjárási modellek fő futásai döntően 00, 06, 12 és 18 UTC-hez igazodnak. Emellett több szakmai érvet is felsorolnak arra vonatkozóan, ők miért a téli időszámítás rögzítését részesítik előnyben:

  • Magyarország jelenleg a nyári időszámítás esetén (7 hónapon keresztül) egy órával "később" kapja meg a legfrissebb modell futásokat pl. 06 UTC nyáron (UTC+2 óra) magyar időben 8 órát jelent, míg télen (UTC+1 óra) 7 órát.
  • Nyáron tehát, írják, az élet- és vagyonvédelmi szempontból is fontos zivatarok előrejelzésénél egy órával "hamarabb" meglennének a modellek futásai, amelyeket az előrejelzők hamarabb felhasználhatnának.
  • A modellekhez kapcsolódó minden előrejelzés a nyári félévben is a téli menetrend szerint meglenne, vagyis egy órát nyernénk.
  • Ha úgy döntünk, hogy a nyáriban maradunk, akkor szerintük télen is egy órával később lesz meg minden számítás, eltűnik az az órás előny, amely eddig adott volt például a veszélyes téli helyzeteknél (ónos eső, hófúvás stb.).

A bejegyzés azzal zárul, hogy a mi földrajzi hosszúsági körünkön (k. h. 15-20°) a téli időszámítás szerint van közelebb a legmagasabb napállás a délhez (időponthoz).

Ez az emberek bioritmusa szempontjából lehet fontos

– írták.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!