Itt belehallgathat: ez a mesterséges intelligencia 0-24-ben gyártja a metált
Számos példát láthattunk már arra, mi mindenre alkalmas egy algoritmus. Most itt az újabb, ezúttal a zene színtérről.
hvg.hu
A metál kategóriájú dalokat nem könnyű előadni, hiszen a zenészeknek nagyon gyorsan kell például dobolniuk, illetve pengetni gitárjukat. A másik nehézség a hörgő hangok kiadása, ami csak határozott ideig működik "természetesen", utána a tapasztaltabbnak is meggyűlhet vele a bajuk.
Részben ezért is fogott bele érdekes kísérletébe CJ Carr és Zack Zukowski, a Dadabots nevű neurális háló két megalkotója. A projekt során olyan mesterséges intelligenciát fejlesztettek, amely éjjel-nappal, a hét minden napján rockzenét "gyárt", anélkül, hogy elfáradna vagy kifogyna az ihletből.
A Dadabots művének egy YouTube-csatornát is indítottak az ötletgazdák, ahol a végeredmény hallgatható, ráadásul élőben. Ezt azt jelenti, hogy a mű előállítása valós időben történik, az algoritmus fejlesztői pedig sem közben, se utólag nem nyúlnak hozzá. Minden, ami hallható, kizárólag az MI műve.
A projektről beszámoló Motherboard cikke szerint az algoritmus a death metál műfajába illő mintákat elemezve készíti el a mesterséges zenét. Ebben a dob- és gitárszólótól kezdve még az ének is benne van. Az eredmény annyira összetett és valósághű lett, hogy készítőit is meglepte.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.