szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Roszatom orosz állami atomenergetikai vállalat munkatársai haltak meg egy rakétateszt során bekövetkezett robbanásban. Közben az is kiderült, hogy a balesetnek öt halottja van, nem pedig kettő.

Öt halottja van annak a csütörtöki balesetnek, amely során felrobbant egy rakéta sugárhajtóműve tesztelés közben egy katonai lőtéren az észak-oroszországi Arhangelszk megyében – számolt be róla a Roszatom a Ria Novosztyi hírügynökségnek. Tájékoztatásuk szerint a balesetben az orosz állami atomenergetikai vállalat munkatársai vesztették életüket.

Az orosz védelmi minisztérium korbban azt közölte, hogy két ember vesztette életét, négyen pedig megsérültek. A pontosítás szerint egy folyékony hajtóanyagú rakéta hajtóműve lobbant lángra egy izotópos áramforrással kapcsolatos műszaki munkálat idején. A Roszatom tájékoztatása szerint a sérülteket különleges egészségügyi intézetbe szállították, ahol megfelelő egészségügyi ellátásban részesítik őket.

Mind a védelmi tárca, mind a helyi hatóságok korábban azt állították, hogy káros anyag nem került a légkörbe, a sugárzás szintje normális.

A Mash nevű orosz hírügynökség videókat és fotókat tett közzé az incidens után. Ezeken vegyvédelmi ruhában járó személyek láthatók, a sugárzás detektálására képes Geiger–Müller-számlálóval a kezükben.

A 185 ezres város, Szeverodvinszk polgármesteri hivatala azt közölte, hogy a településen a háttérsugárzás szintjének rövid idejű növekedését észlelték. Az incidens innen 30 kilométerre történt. A The Guardian ezzel kapcsolatban azt írja, a robbanás után a sugárzási szint mintegy fél órára a normális 20 szorozására nőtt városban, de később visszaállt a normális szintre.

Valentyin Magomendov, a helyi polgári védelem parancsnoka akkor azt mondta, hogy a sugárzás szintje nem haladta meg az óránkénti 0,11 mikrosievertet, a maximálisan megengedett 0,6 mikrosievertes szint mellett.

A hatóságok ugyan nyugalomra intették a lakosságot, a sajtóban megjelent hírek szerint több városban is gyorsan keresetté váltak a jódkészletek. A jóddal kivédhető vagy csökkenthető a radioaktív izotóp felvétele, habár hosszú távú fogyasztása a szakemberek szerint egyáltalán nem javasolt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!