szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Írásbeli garanciát kérnek a Facebooktól, hogy nem lesz több ilyen.

A Facebook elismerte, hogy lehallgatott beszélgetéseket, igaz, azt állították, engedéllyel. Leiratokat is készítettek, a Bloombergnek azt mondták, hogy

akárcsak a Google és az Apple, a múlt héten mi is felhagytunk azzal a gyakorlattal, hogy a beszélgetésekről készült hangfelvételeket emberekkel hallgattatjuk meg.

A felvételeket mesterséges intelligencia segítségével számítógépek alakították írott szöveggé, és a Facebook alvállalkozók százainak fizetett azért, hogy a leiratok pontosságát ellenőrizzék, amihez meg kellett hallgatniuk a felvételeket, amelyeket a vállalat anonimizált. A Bloomberg azt írja, hogy a leiratokat kezelő munkatársak nem tartották etikusnak, amit tesznek, mert sem a felvételek eredetét, sem a felhasználásuk célját nem ismerték. A Facebook arról sem tájékoztatta őket, mit kezd a hangfelvételekkel.

A hírre reagált a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) is, közleményt adtak ki, amiben azt írják, hogy

Az Adatvédelmi Hatóság vizsgálja a Facebook hangfelvétel-leírási gyakorlatát. Az elmúlt időszakban több nagy technológiai vállalat állította le azt a gyakorlatát, amely szerint rögzített beszélgetéseket emberek hallgatnak vissza és elemeznek. A legfrissebb hírek a Facebook hasonló gyakorlatáról szólnak. A cég nyilatkozata szerint leállították ezt a típusú adatkezelést, amit méltányolnak, de ez kevés a hatóságnak.

A hatóság részt fog venni a Facebook említett adatkezelésének uniós szintű vizsgálatában, egyszersmind „a Facebook magyarországi képviseletétől írásbeli garanciát kér a magyar polgárok adatainak védelmére nézve”.

Amennyiben a Hatóság úgy ítéli meg, hogy a Facebook által vállalt garanciák nem biztosítanak kellő védelmet, úgy a Hatóság élni fog a GDPR 66. cikkében rögzített hatáskörével, és Magyarország területén alkalmazott intézkedésként meg fogja tiltani az adatkezelést – áll a közleményben.

Írásukat azzal zárják, hogy „a szóban forgó ügy is rámutat a technológiai cégek társadalmi felelősségére, amely nem csak például a szólásszabadság oltalmára, a cenzúramentes közösségi oldalak igényére vagy a tisztességes közteherviselésre terjed ki, hanem a magánszféra terén is érvényesülnie kell”.

Közben a kormány külön munkacsoportot alakít a Google és a Facebook miatt. Varga Judit miniszter jelentette be a hírt, és nyomban olyan szavakkal dobálózott, mint a cenzúra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!