szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikának pedig ezúttal természetesen nem a Szovjetunió, hanem Kína az ellenfele.

„Mi akarjuk megcsinálni először” ­– jelentette ki Jeff DeWit, az amerikai űrutazási hivatal, a NASA pénzügyi vezetője a Business Insidernek, amikor az első emberes Mars-misszióról kérdezték.

A NASA már öt éven belül újra embereket küldene a Holdra, ezt egyfajta ugródeszkának használva pedig majd a 2030-as években a vörös bolygóra. Utóbbi több száz milliárd dollárba is kerülhet, az USA azonban nem kívánja megosztani a költségeket – és a dicsőséget – másokkal. Főleg Kínával nem, amely pedig hasonló ambíciókat dédelget, így a nagyhatalmak akár össze is foghatnának.

A kínai űrügynökség nem siet annyira, egyelőre ők is a Holddal foglalkoznak, a Marsra pedig inkább a 2040-es években küldenének embereket.

Egyes szakértők úgy vélik, hogy teljesen felesleges a vörös bolygóra utazni, hiszen a legtöbb olyan (kutatási) munkát, amiért egyáltalán érdemes odamenni, távirányítású vagy autonóm robotokkal is el lehet végezni. Amelyeket nem kell életben tartani, ahogy az emberi asztronautákat, amivel nagyságrendekkel csökkenthető a missziók költsége.

Kína egyébként éppen ma állított földkörüli pályára három kereskedelmi célú műholdat legújabb típusú hordozórakétájával - közölte a kínai űrtudományi és -technológiai vállalat (CASC).

Az SD-1 típusú (Okos Sárkány elnevezésű), szilárd üzemanyagú rakéta hossza 19,5 méter, átmérője 1,2 méter, súlya 23 tonna. A három pályára állított űrszonda közül az első távolsági adatokat közvetít, a második megfigyeli az erdőket, a mezőgazdasági területeket, valamint az óceánok felszínét, míg a harmadik távközlési, internetes szolgáltatásokat végez.

Ha tudni szeretne az űrkutatás újdonságairól, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!