szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Marc Teyssier, a Telecom Paris munkatársa régóta kísérletezik már furcsa, az emberi bőrre emlékeztető anyagával, amelynek küldetése fontosabb, mint elsőre gondolnánk. Egy nap talán így vezéreljük majd okoseszközeinket.

Az emberi bőr rendkívül érdekes felület, hiszen amellett, hogy véd, elég érzékeny is, így az interakció terén is fontos szerep jut neki. Egy ember-számítógép megoldásokkal kísérletező francia csapat úgy gondolja, többet is ki lehet hozni ebből a tulajdonságból, így különös kísérletbe vágtak: mesterséges bőrt állítottak elő, amely számos parancsot megért.

A Skin-On Interface nevű fejlesztés akár az adatátvitelt is képes lehet helyettesíteni, emellett több utasítás belekódolható. A felület már most remekül működik: a BBC azt írja, a csapat el tudta érni, hogy a csipkedésre vagy a simogatásra is reagáljon, melyhez természetesen a valóságban is megfelelő reakciókat csatolták. A szakemberek ezután még merészebbet (vagy inkább bizarrabbat) álmodtak: a bőrdarabot egy telefonéhoz hasonló méretben is legyártották, amely így tokként funkcionálva képes parancsokat adni a készüléknek. A fejlesztést bemutató videón jól látható, amint a bőr gyűrögetésével állítható a mobil hangereje, előhozhatók bizonyos menüpontok, de még az emojik is kezelhetővé válnak vele: a csiklandozással például a Facebookról jól ismert nevető fejet tölti be a rendszer.

A fejlesztésnek – bár az elsőre talán nem látszik – komoly haszna lehet, ha jobban megértjük, mi vezérelte a csapatot, hogy mesterséges bőrrel kezdjen kísérletezni: Teyssier szerint az emberi bőr fontos kapocs a személyek közt, hiszen a másikat megérintve is tudunk általa kommunikálni. Ugyanez a mobilok rideg, fémes felületével kivitelezhetetlen, és az nem is tesz lehetővé precíz, finom mozdulatokat – a bőr azonban alkalmas ilyenre.

Teyssierék arra is felkészítették az anyagot, hogy számítógépektől érkező parancsoknak engedelmeskedjen, de a kutatók szerint szinte bármilyen eszköz, akár egy okosórával párosítva is működhet. Utóbbi esetben a bőr tölti be a szíj funkcióját, így a felhasználónak nem a képernyőn, hanem az oldalsó részen kell söprő mozdulatokat végeznie. A fejlesztés fontos mérföldkő lehet a vezérlés fejlődésében, hiszen teljesen új megoldásokat hozhat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!