szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Ráktérítőtől délre fekvő legnagyobb víznyelőrendszert fedezte fel egy nemzetközi kutatócsoport a dél-kínai Kuanghszi-Csuang Autonóm Területen.

A Napo megyei víznyelőklaszter 19 karszt víznyelőből áll – ismertette a kínai, brit és francia tudósokból álló csoport. A víznyelők némelyike a tengerszint feletti ezer méter magasan húzódó fennsíkon alakult ki, egy sor víznyelő pedig a föld alatti folyók mentén keletkezett. A folyó és egy barlangrendszer köti össze őket egymással.

Kínai Geológiai Kutatóintézet

A klaszter víznyelőinek többsége több mint egymillió köbméteres, eredeti vegetációjuk szinte érintetlen, és az emberi tevékenység nagyon csekély hatása érzékelhető környezetükben. Éppen ezért a víznyelő klaszter felfedezése hozzájárulhat a víznyelők kialakulásának megértéséhez – magyarázta Csiang Csung-cseng, a kutatást szervező Kínai Geológiai Kutatóintézet Karsztgeológiai Intézetének vezetője.

Az óriási víznyelők, amelyeket Kínában tienkengnek neveznek, olyan dolinák, amelyek karsztvidékekre jellemzőek. Főleg Kínában, Mexikóban és Pápua-Új-Guineán alakultak ki. A tienkeng elnevezést 2001-ben Csu Hszüe-ven geológus javasolta a több mint százméteres mélységű dolinákra, mivel ezekre a különleges geológiai képződményekre még nem volt külön szakkifejezés.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!