Beperelték a Google-t Amerikában, mert gyerekek után kémkedhetett a cég

Új-Mexikó főügyésze szerint a Google kereskedelmi céllal gyűjtött adatokat az általános- és középiskolás diákokról.

  • hvg.hu hvg.hu
Beperelték a Google-t Amerikában, mert gyerekek után kémkedhetett a cég

Igen erős váddal illette a napokban az amerikai Új-Mexikó állam főügyésze a Google-t. Hector Balderas azért perelte be a céget, mert szerinte a keresőóriás illegálisan gyűjtött adatokat az iskoláskorú gyerekekről – írja a BBC.

A vád szerint a Google többek között olyan adatokat szedett össze, mint például, hogy mely weboldalt látogatták meg a diákok, milyen videót néztek meg, de tárolta a jelszavukat és a kontaktlistájukat is. Ezek állítólag a Google által biztosított Chromebookokból, valamint a G Suite for Education projektből származnak.

A fent említett laptopok, valamint a G Suit for Education programban kínált szolgáltatások – a Gmail, a Naptár, a Google Drive, a Google Docs és a többi – az Új-Mexikóban tanuló gyerekek több mint 60 százaléka számára érhető el ingyenesen. Az Egyesült Államokban több mint 80 millió tanár és diák használja a Google szolgáltatásait az oktatásban.

Balderas szerint a Google nem kapott engedélyt a 13 éven aluli gyermekek szüleitől a "nyomkövetésre", az így szerzett adatokat pedig kereskedelmi céllal gyűjtötte be a cég, ami egyértelműen törvénysértés.

Jose Castaneda, a Google szóvivője szerint az oktatási programban lehetővé teszik az iskolák számára, hogy felügyeljék és korlátozzák a diákok hozzáférését a szolgáltatásokhoz, ehhez azonban szülői beleegyezésre van szükség. Castenda emellett kijelentette, az adatokat nem használják kereskedelmi célokra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?