szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ezt most először mutatták ki a COVID-19-ről kínai szakértők.

A pekingi orvostudományi egyetem mellett működő Ditan Kórház orvosai csütörtökön jelentették be, hogy meggyógyítottak egy férfi beteget, akinek agy-gerincvelői folyadékában találtak új koronavírust. Korábbi tanulmányokban a tudósok már kimutatták, hogy a COVID-19-vírus több szervet, köztük a veséket, májat és a szívet is megtámadhatja,

de a központi idegrendszer károsodását még nem jelentették.

Az 56 éves betegről január 24-én derült ki, hogy megfertőződött az új koronavírussal, a tünetei súlyosak voltak, nem reagált a hagyományos kezelésre. Intenzív osztályon ápolták, és öntudatcsökkenés jeleit észlelték nála, holott a CT-vizsgálatok nem mutattak abnormalitást.

Mutálódhatott a koronavírus, már kétféle fertőz

Kínai tudósok szerint két törzse is terjed az emberek között a járványt okozó új koronavírusnak.

Az orvosok elvégezték az agy-gerincvelői folyadék mintáinak génszekvenálását, és megerősítették a koronavírus jelenlétét, agyvelőgyulladást (encephalitis) diagnosztizáltak a betegnél. Vírusos agyvelőgyulladással kezelték, ami után a neurológiai tünetei fokozatosan megszűntek. Február 25-én bocsátották el a kórházból.

Kutatók korábban kimutatták, hogy a koronavírusok családjába tartozó SARS- és MERS-vírusok is károsodást okozhatnak a fertőzött beteg idegrendszerében.

A kutatók hangsúlyozták, hogy a kórházukban új koronavírus-fertőzéssel kezelt 150 beteg közül csak egynél mutatták ki az idegrendszeri károsodást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!