Már szennyvízben is kimutatták a koronavírust

Ausztrál kutatók egy olyan rendszert használtak, amellyel a bűnügyi szervezetek keresik a drogok és gyógyszerek nyomait.

  • MTI MTI
Már szennyvízben is kimutatták a koronavírust

Az ausztrál kormány tudományos ügynöksége (CSIRO) és a Queenslandi Egyetem kutatói sikeresen kimutatták a koronavírus jelenlétét kezeletlen szennyvízben. Ez az első mérföldkő egy olyan rendszer kifejlesztésében, mely képes földrajzi régiókban is jelezni a vírus jelenlétét.

"Reményeink szerint képessé válunk nemcsak észlelni földrajzi területeken a vírus jelenlétét, de a fertőzött emberek hozzávetőleges számát is anélkül, hogy minden egyes embert tesztelnénk egy adott helyszínen"

– mondta Larry Marshall, a CSIRO vezérigazgatója, aki szerint erre akár heteken belül is képesek lehetnek.

Greg Hunt egészségügyi miniszter elmondta, hogy a koronavírust szennyvízben felismerő fejlesztés nagyon bíztató és segítségével tovább fejlődhet Ausztrália védekezése a járvánnyal szemben. Az új projekt egy már létező rendszert használ fel, mely segítségével bűnügyi szervezetek az ausztrál városok szennyvizét monitorozzák tiltott drogok és gyógyszerek nyomai után kutatva. A rendszer a populáció mintegy 57 százalékát fedi le.

[A magyar koronavírus-térkép – és ami abból következik]

A queenslandi kutatás során a tudósok az új koronavírus géntöredékét voltak képesek kimutatni két szennyvízfeldolgozó üzem kezeletlen szennyvizében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.