szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A híres mérnökképző, az MIT tudósai olyan eszközt fejlesztettek, amely emberi beavatkozás nélkül, pár jelből képes megállapítani, milyen állapotban van a koronavírusos beteg. A router méretű készülék állandó megfigyelésre is alkalmas.

A koronavírussal fertőzöttek kezelésénél nagyon fontos, hogy az egészségügyi dolgozók megfelelő védelemmel legyenek ellátva. Ennek ellenére sok országból érkeztek, érkeznek hírek, melyek szerint orvosokat és ápolókat is megbetegített a kórokozó. Az Egyesült Államokban 9000 olyan egészségügyi dolgozóról tudni, aki biztosan megfertőződött, 27-en pedig bele is haltak a vírus okozta betegségbe.

A szomorú helyzet miatt a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) tudósai egy különleges műszer fejlesztésébe kezdtek, amellyel biztonságos távolságból vizsgálhatók a páciensek. E folyamatos tervezés és ötletelés eredményeként született meg az Emerald nevű készülék, amely szenzorai segítségével képes információt szolgáltatni a koronavírusos betegekről. A készülék egészen kicsi, így szinte bárhol elhelyezhető.

Az Emerald a mesterséges intelligenciát is felhasználja, hogy az általa végzett mérések és megfigyelések minél pontosabbak legyenek. Érzékeli, ha a megfigyelt személy légzésében probléma merül fel, de azt is “látja”, ha éjszaka – mondjuk a fájdalom miatt – a beteg forgolódni kezd. Ezen kívül a mozgásban bekövetkezett változásokat is felismeri. A router méretű eszköz minden szokatlannak vélt jelről értesítést küld az ápolóknak, illetve az orvosnak, akik így azonnal cselekedhetnek. Az MIT szerint a szerkezet otthoni körülmények közt is üzemeltethető.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!