szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Windows rendelkezik néhány olyan szabállyal, amelyeket mostanáig sem iktattak ki a szoftver mérnökei. Ebből mutatunk most egy érdekesebbet.

A Windows igen bonyolult rendszer, a működését biztosító kódok legmélyén pedig olyan nyomokat is találni, melyek még az MS-DOS időszakból maradtak vissza. Ennek egyik látványosabb következménye, hogy a modern oprendszerek többségénél nem lehet “con”, “aux”, “prn”, illetve “nul” nevű mappákat vagy fájlokat létrehozni. Próbálja csak ki: klikkeljen a jobb egérmutatóval az asztalra, válassza az Új, majd a Mappa parancsot, s a létrejövő könyvtárnak adja a “con” nevet. (Természetesen idézőjelek nélkül.)

Ugye, hogy nem sikerült?

A jelenség nem egyedi, sem a Windows 7-ben, sem a 10 kiadás különféle verzióiban sem lehet ilyen neve egy mappának. És ugyanez igaz a szöveg- illetve képfájlok esetében, azokat sem lehet “con”-nak nevezni.

A furcsaságra és a megfejtésre egy Tom Scott nevű youtuber hívta fel a figyelmet. (A videós neve ismerős lehet lapunk olvasóinak, Scott volt ugyanis, aki egy trükkel olyan címet adott egy videójának, hogy a felvételt milliók kattintották le.) A programozó ezúttal a mappanevek kapcsán jelentkezett új feltöltéssel, amiben választ is ad a sokakat foglalkoztató kérdésre: miért nem lehet “con” neve egy fájlnak a Windowsban? Nos, a válasz igen egyszerű: a tiltott kifejezések valójában eszköznevek; a con szó például a “console” rövidítése. (Ez az a felület, ahol különféle szöveges parancsokkal utasítható a rendszer.)

Scott elmondása szerint a régi időkben sok ilyen rövidítés létezett, és mindegyik igen fontos feladatot látott el. A Microsoft pedig – úgymond – lefoglalta e neveket, hogy a munka gyorsítható legyen, illetve (és talán ez a legfontosabb), hogy a rendszer véletlenül se értelmezhessen félre bizonyos műveleteket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!