szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mielőtt egy kínai rakéta törmelékei az Atlanti-óceánba csapódtak volna, az űreszköz megmaradt darabjai – a becsapódás utolsó fél órájában – New York fölött is átrepültek.

Bár a Földre gyakran hullanak vissza nem használt űreszközök darabjai, ezek általában csak kisebb, veszélytelen törmelékek. 1991-ben viszont egy jókora, irányítatlan műszer került az atmoszférába: ez volt a 39 tonnás Szaljut-7 szovjet űrállomás. A történet most azért lett ismét aktuális, mert egy valamivel könnyebb, de így is közel 20 tonnás rakéta nemrég irányíthatatlan formában a légkörünkbe lépett – írta a Live Science.

A Hosszú Menetelés-5B típusú nehézrakéta május 11-én tért vissza bolygónkra, de a repülése utolsó fél órájában még a New York-i Central Park fölött is elhaladt. Az összességében 17,8 tonnás rakétadarab maradványai végül Mauritánia partjainál az Atlanti-óceánba zuhantak. (A légkörben való felizzást a hajtómű tömör részei élték csak túl, a többi még menet közben elégett.)

A Hosszú Menetelés 5B az új kínai űrállomás Föld körüli pályára állításhoz szükséges eszköz. A rakétát teszt jelleggel bocsátották fel május 5-én. A szakértők viszonylag pontosan meg tudták jósolni az űreszköz pályáját, amely magyar idő szerint május 11-én 17:33-kor lépett be a légkörbe. A Harvard Egyetem csillagásza, Jonathan McDowell ugyanakkor megjegyezte, még nem látott olyan űreszközt, amely zuhanása közben lakott terület fölött szállt volna el.

A Földre visszahulló rakétadarabok a legtöbb esetben egyébként a Csendes-óceán déli medencéjénél, egy szárazföldektől távoli területen érnek földet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!