szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A levegőszennyezés eddigi változásáról közzétett országos program grafikonjai kijózanítók a Népszava szerint.

Jelen formájában értékelhetetlennek tartják civilek az évtized több mint egy éves késéssel közzétett, uniós követelmények szerinti légszennyezés-csökkentési kormányprogramját – olvasható a Népszava keddi cikkében.

Az Országos Levegőterhelés-csökkentési Program (OLP) szerint a most kezdődő évtizedben 13 százalékkal, 2030 után pedig további 55 százalékkal csökkentené levegőben keringő, 2,5 mikronnál kisebb szállópor-részecskék (PM2,5) mennyiségét a kabinet.

A lap azonban azt írja, hogy a szennyezés eddigi változásáról közzétett grafikonok “kijózanítók”: a légszennyezés szempontjából legfontosabb, 10 mikronnál kisebb részecskék (PM10) kibocsátása 2000 és 2017 között alig változott, noha, teszik hozzá, 2013 óta azért látszik némi csökkenés.

Hasonló ívet mutat a PM2,5, ezen belül a lakossági szennyezés azonban szinte töretlenül nő"

– írták.

“Ez elsősorban a fűtésre, kisebb részt pedig az iparra és a mezőgazdaságra vezethető vissza. Annál is inkább, mert a háztartásokban felhasznált tűzifa mennyisége 2005 és 2013 között több mint kétszeresére ugrott és azóta sem változott jelentősen. A légszennyezés és az általa okozott betegségek szempontjából szintén kiemelt szerepű, elsősorban a közlekedés által kibocsátott nitrogén-dioxid mennyiségének örvendetes visszaesése viszont épp 2013 körül fékeződött le. Bár 1990 óta a kén-dioxid-kibocsátás a töredékére esett, 2005 és 2016 között már bizonytalanabb a csökkenés, 2017 pedig emelkedést mutat.”

Az sem igazán derül ki az anyagból a lap szerint, hogy ezek az értékek milyen eltérést mutatnak a határértékektől.

Érzékletes táblázatban mutatják be viszont, hogy bár – a PM2,5 kivételével – a légszennyező anyagok mennyisége 2005 és 2017 között csökkent, addig az még mindig jelentős elmaradást mutat a 2020-as, pláne a 2030-as céloktól.

Az OLP akkor sem alkalmas a terhelés érdemi mérséklésére, ha a belefoglalt intézkedések megvalósulnak, de ez is igen kétséges – írták a Levegő Munkacsoport (LMCS) közleményében. A civil szervezet szerint az is kérdéseket vet fel, hogy a terveket miként hajtják végre.

(Kiemelt képünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!