szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hogy bővíteni tudja saját vasércbányáját, a Rio Tinto angol-ausztrál bányaipari óriáscég tervezett robbantásokat hajtott végre Ausztráliában. Ezzel önmagában még nem lenne gond, ám a bővítésre egy igen régi, több mint 46 ezer éves régészeti lelőhelyen került sor. Amely egyben Ausztrália egyik legősibb ilyen területe.

A szomorú hírt az IFLScience írta meg, hozzátéve, hogy a több tízezer éves sziklamenedékek gyakorlatilag megsemmisültek.

A Juukan 1. és Juukan 2. nevű helyeket az ausztráliai bennszülöttek napjainkig szent területként tisztelték, és saját kulturális örökségüknek tekintették azokat. A kőszállások a Jukan-szurdoknál feküdtek, mielőtt a bányavállalat porig rombolta őket. A szakértők szerint a barlangokban helyrehozhatatlan károk keletkeztek a május végén történt robbantásokkal.

A történet azért is szomorú, mert a területen több alkalommal végeztek sikeres régészeti feltárásokat. A jelentősebb leletek közé sorolható egy több ezer éves hajfonat, de a kutatók csontdarabokat, illetve gondosan megmunkált örlőköveket is találtak már itt.

A bányakonszern először egyébként megpróbálta a bennszülöttekre hárítani a felelősséget, mondván, az őket képviselő érdekvédelmi szervezet nem volt elég egyértelmű az üggyel kapcsolatos jogi eljárás során. Aztán viszont kiderült, hogy a társaság nagyon is hevesen védte a területet, és hónapokon át próbálták meggyőzni az illetékeseket, hogy a lelőhely pusztulásával felbecsülhetetlen károk keletkeznek. A bányacég azonban simán felrobbantotta azt.

(Kiemelt képünk illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!