szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ez egy egyszeri történet lesz, mert nem történnek lényeges mutációk a vírusban – mondta a Semmelweis Egyetem rektora, Merkely Béla a Magyar Hírlapnak adott interjúban.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

"Az, hogy a járvány nyáron könnyebben „megállítható”, annak köszönhető, hogy a Covid-19 a többi koronavírushoz hasonlóan szezonális. Ez azt jelenti, hogy a téli-tavaszi durván két és feles reprodukciós – azaz a vírus szaporodási képességét ábrázoló – mutatóból, azaz az „R”-ből a jó idő hat-hét tizedet le tud venni. Így eleve mindenkinek jobb lesz az esélye arra, hogy ne fertőződjön meg" – mondta Merkely a Magyar Hírlapnak adott interjúban.

A Semmelweis Egyetem rektora szerint a közösségi közlekedés során mindenképpen javallott arcmaszkot viselni, s ugyancsak lényeges a rendszeres és alapos kézmosás. "Mi egy meleg szívű nemzet vagyunk, sokat ölelkezünk, kezet fogunk, rengeteg a testi kontaktusunk – most ezeket egy csöppet vissza kell szorítani és áttérni az udvarias távolságtartásra."

A Merkely szerint a betegek közel tizedét az úgynevezett szuperfertőzöttek teszik ki, és mivel ők felelősek az újonnan fertőzöttek nyolcvan százalékáért, mindenképpen meg kell találnunk őket. "Nekik jelentős szerepük van a járvány fenntartásában." A szuperfertőzöttek Merkely szerint lehetnek lázasak, köhöghetnek, fej- és végtagfájdalmak gyötrik őket, az ízlelésük és a szaglásuk is hibádzik. "Ha ezeket a polgárokat két-három hétre el tudjuk különíteni, akkor rendkívül sokat teszünk, tettünk a járvány tartós visszaszorításáért."

Arra, hogy a vakcina kész lehet az év végére, úgy felelt: "Tudjuk, hogy három–négy fejlesztés már egészen jó helyzetben van, sőt, bizonyos szerekkel már elkezdték a humán vizsgálatokat, sőt az egyik világcég az „ipari mennyiségű” gyártást is. Lényeges szempont ugyanakkor, hogy mikorra kell, hogy kész legyen az ellenszer? Anglia, Németország és az Egyesült Államok hatalmas anyagi forrásokkal rendelkeznek. Az ottani szakemberek tisztán látják, hogy ha a vakcina novemberre elkészül, akkor egy második járványt el lehet kerülni.

Én alapvetően optimista vagyok, s csatlakozom azokhoz, akik bizakodva tekintenek a novemberi céldátumra."

Merkely szerint azok kell beoltani, akiknek a megfertőződése veszélyekkel jár. "Persze a „kell” kérdése is nehéz – például a egészségszakmára vár annak megválaszolása is, hogy minden 65 év felettieknek szükséges-e  beadni, vagy sem. A 65 esztendőnél idősebb betegek az összes fertőzött negyvenöt százalékát tették ki a járvány alatt, ugyanakkor a haláleseteknek kilencven százaléka hozzájuk köthető. Az említett határvonal alattiak ötvenöt százalékban érintettek a koronavírustól, de a halálozás tekintetében „csak” tíz százalék a részesedésük. Jól látható, hogy majdnem hússzoros a különbség, tehát nem mindegy, hogy ki kapja el a vírust. Ugyanakkor az egészségügyben dolgozókat, a szociális munkásokat mindenképpen javasolt beoltani."

A rektor véleménye szerint az influenzával szemben a Covid-19 el fog tűnni. "Ez egy egyszeri történet lesz, mert nem történnek lényeges mutációk a vírusban. Az influenza esetében ez nincs így, ott folytonos a változás."

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!