Afroamerikai mérnökről nevezték el a NASA egyik főépületét
2019-ben fekete női matematikusok tiszteletére neveztek át egy utcát az űrkutatási hivatal washingtoni központjánál.
MTI
A NASA első afroamerikai mérnöknőjéről nevezték el az amerikai űrkutatási hivatal washingtoni központjának főépületét – jelentette be szerdán Jim Bridenstine, a hivatal igazgatója.
A 2005-ben elhunyt Mary Jackson az 1950-es évek elejétől állt a NASA szolgálatában.
Az afroamerikai tudósnők azon csoportjához tartozott, akik bonyolult számításokat végeztek minden segédeszköz nélkül az amerikai űrutazások előkészítésére, de munkásságukról keveset lehetett tudni egy évtizeddel ezelőttig.
Róluk szól A számolás joga (Hidden Figures) című, Oscar-díjra is jelölt 2016-os amerikai film, amely Margot Lee Shetterly azonos című regénye alapján készült, és három ilyen tudósnak – Katherine Johnsonnak, Dorothy Vaughannak és Mary Jacksonnak – állít emléket.
Tavaly utcát neveztek el az afroamerikai női matematikusok tiszteletére az űrkutatási hivatal washingtoni központja mellett. Az utca neve Hidden Figures Way lett.
A NASA az 1940-es években kezdett felvenni diplomás afroamerikai nőket, hogy "emberi számítógépként" alkalmazza őket. A szervezetben mind származásuk, mind nemük miatt diszkriminációt szenvedtek el.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?