szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Apple nagyon szeretné, ha AR-szemüvegével a klasszikus zöld háttér effektus is használható lenne. A viselője ezzel úgy láthatná a vele szemben állókat, mintha egész máshol lennének. Érdekes hatást kelthetne ez például egy otthoni baráti beszélgetésen.

Több videós csevegőprogram, például a Zoom is rendelkezik olyan funkcióval, amely megváltoztatja a beszélő mögötti hátteret. Ez akkor jöhet jól, ha például a szobában rendetlenség uralkodik, vagy mások is vannak ott a beszélőn kívül, ő viszont kénytelen abból a helyiségből bejelentkezni. A téma most azért lett forró, mert állítólag az Apple szemüvege is hasonlóra lesz képes.

A Phone Arena által ismertetett funkció nagyjából a filmes ipar klasszikus trükkjével, az úgynevezett zöld háttérrel azonos. Ennek segítségével szinte bármilyen közegben elhelyezhető a színész. Az Apple elképzelése szerint a szemüvegével is ilyesmi eredmény lesz elérhető, ugyanúgy valós időben, de a csevegőprogramokkal ellentétben itt nem kétdimenziós képet kap majd a felhasználó:

a viselő oldalra és hátra is fordulhat, hogy a látottakat minden irányból megcsodálja.

A Phone Arena bizonyítékot is talált a funkció létezésére: egy szabadalmi tervről van szó, amely pontosan leírja, mire is alkalmas a technika, és milyen körülmények közt szeretné azt használni az Apple. A szabadalom benyújtója maga a gyártó, amelynek ötletét mostanra az amerikai szabadalmi hivatal honlapja is elérhetővé tette. Itt pedig elég világosan fogalmaznak: olyan technikát védetett le az Apple, amely egy angolul “head-mounted device”, vagyis fejen viselhető eszközhöz tartozik.

A módszer ma még ugyanakkor nem tökéletes, mivel a szemüvegben elhelyezett technika az Apple szerint túl nagy terhelést kap, így akadás nélkül egyelőre nem is hozható működésbe. A cég ezt úgy próbálja enyhíteni, hogy a szemüveghez párosított iPhone-ra és hardverére bízza a folyamat nagyobb erőforrást igénylő részét. A cél viszont az, hogy az eszköz

önállóan is képes legyen elvégezni a feladatot.

A háttér megváltoztatásának funkciója számos helyzetben hasznos lehet: a pilóták például sokkal hihetőbb környezetben tanulhatnák az egyes géptípusok vezérlést, a hallgatók pedig testközelből láthatnák egy fontos történelmi időszakot. A fejlesztés innen nézve a rendes VR-eszközökhöz hasonló, csak itt nem egy számítógép működteti a felvehető eszközt, hanem egy iPhone.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!