szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két és fél tonna szemét robbant volna fel.

Hajszálon múlt, hogy nem ütközött össze két irányíthatatlan űrobjektum, ami katasztrofális veszéllyel fenyegette a műholdas infrastruktúrát, de akár a Nemzetközi Űrállomást is – írja a BBC.

Az egyik tárgy egy üzemképtelen, régi orosz műhold volt, a másik pedig egy kiégett kínai rakétafokozat; a két objektum együttes tömege meghaladja a két és fél tonnát. Az ütközés veszélyére az űrszemét követésével foglalkozó LeoLabs hívta fel a figyelmet.

Ekkora tárgyak találkozásakor óriási törmelékfelhő keletkezne, aminek nyomán újabb ütközések következnének, és még több űrszemét jönne létre. A régóta ismert Kessler-szindróma ezt a lehetséges katasztrófát írja le: az egymást követő űrkarambolok lavinaszerűen teríthetik be a legzsúfoltabb pályákat, ezzel ellehetetlenítve a műholdas szolgáltatásokat, és életveszélyessé téve az űrhajózást.

A két tárgy ráadásul ezer kilométeres magasságban kering, vagyis a törmelék nagyon sokáig nem lépne be a légkörbe, így évekig veszélyt jelentene.

Az előre jelzett ütközés most nem történt meg, de így is csaknem egymillióra becsülik az 1 centiméternél nagyobb tárgyak számát a Föld körüli pályákon. Évente körülbelül tucatnyi baleset történik, ezek között nemcsak ütközések szerepelnek, hanem a megmaradt üzemanyag vagy akkumulátorok felrobbanása is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!