szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A koronavírus-járvány hozadéka: bár több alvásra van időnk, de nem ébredünk kipihentebben.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Közel egy éve még legmerészebb álmainkban sem gondoltuk, hogy nem is olyan sokára lezárásokkal, korlátozásokkal és otthon maradással kell szembenéznünk egy világméretű járvány miatt. A koronavírusról, a mentális és fizikai egészségre gyakorolt hatásairól már jó néhány tanulmány született, kutatók most egy újabb aspektust vizsgáltak meg.

Finn és amerikai kutatók a Frontiers in Psychology szaklapban mutatták be, milyen hatással vannak a koronavírus miatti lezárások az emberek alvásminőségére. A 4275 fős felmérésben a lezárások hatodik hetében gyűjtöttek adatokat. Akkor már a résztvevők több mint fele tartósan home office-ban dolgozott, és csak igen kis részüknek kellett elhagynia munka miatt a lakását, szinte ugyanennyien pedig munkanélküliek vagy frissen elbocsátottak voltak.

A tudósok azonban napközbeni szorongás- és stresszmérték alapján osztották három csoportba a megkérdezetteket: akiknek több lett, nem változott és akiknek kevesebb lett a pandémia alatt.

[Mentálisan is megviselte az embereket a koronavírus miatti bezártság, sokaknak tünete is volt]

A lezárások nem mindenben rontották egyértelműen a delikvensek alvásminőségét. Sőt, a válaszadók többsége (stresszcsoporttól függetlenül) hosszabb alvásidőről és az eddigieknél rendszeresebb cirkadiánritmusról számolt be – ezt a kutatók az otthoni nyugodt munkavégzés számlájára írták. Viszont

csaknem egyharmaduknál gyakoribbak lettek az éjszakai ébredések és egynegyedüknél megnőtt a rémálmok száma is.

Különösen azon csoport esetében tapasztaltak gyakori rémálmokat, akik emelkedett nappali stresszszintről számoltak be.

A kutatók szólistákat is készítettek az álmok tartalmáról, számítógépes feldolgozással 33 klasztert különböztettek meg, amik közül 20 klaszter rémálmokkal kapcsolatos volt. Ezek 55 százaléka kifejezetten járványspecifikus kifejezéseket tartalmazott mint a betegség, a távolságtartás figyelmen kívül hagyása és veszélyben lévő idősek.

A tanulmányban elismerik, a megkérdezéses álomkutatás igen szubjektív eredményeket adhat, de így is igazolódott a tudósok sejtése arról, hogy a járvány érinti a mentális egészséget, így hatással van az alvás közbeni gondolatokra is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

 


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!