szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ legkisebb szitakötőfajának legkisebb ismert példányait, köztük egy mindössze 15 milliméteres felnőtt egyedet találtak Kína délnyugati részén, Szecsuan tartományban.

A csengtui Nyugat-Kínai Rovarmúzeum munkatársai a skarlát törpe (Nannophya pygmaea) tucatnyi példányát gyűjtötték be augusztusban a Lösan városhoz közeli hegyes-völgyes vidéken. Az ott talált, minap bemutatott szitakötők átlagos testhossza a felnőtt hímek esetében 16,5, a felnőtt nőstények esetében pedig 16 milliméter volt, miközben a skarlát törpék amúgy átlagosan 17-19 milliméter hosszúak.

A cikkünk nyitóképén látható, 15 milliméteres felnőtt egyed valószínűleg a világ legkisebb dokumentált szitakötője – közölte Csao Li, a múzeum kurátora. A korábban ismert példányok között nem akadt 17 milliméteresnél apróbb.

A szakember szerint a világrekorder szitakötőket egy magas hegyek övezte szurdokban találták, amely a faj legészakibb ismert élőhelye Kínában. Az itteni populáció a magas hegyek miatt elszigetelődhetett környezetétől és az idők folyamán saját testalkatot ölthetett.

A Nannophya pygmaea a legkisebb faja a főleg Délkelet-Ázsiában és Kína trópusi vidékein előforduló egyenlőtlen szárnyú szitakötőknek.

A világon mintegy 5000 szitakötőfaj létezik, Kínában csaknem ezerféle, több, mint a világ bármely más országában - mondta a csengtui múzeum kurátora.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!