Számok bizonyítják: sokkal kevesebb az internetes dezinformáció, mióta Trump nem twitterezhet

Egy amerikai kutatás szerint jelentősen kevesebb hamis – azaz bizonyítékkal nem alátámasztott, gyakran a bizonyítékoknak kifejezetten ellentmondó – információ kering az elnökválasztásról, mióta Donald Trumpot és álhírterjesztő szövetségeseit eltüntették az internetről.

  • hvg.hu hvg.hu
Számok bizonyítják: sokkal kevesebb az internetes dezinformáció, mióta Trump nem twitterezhet

Biden nyert, Trump még küzd - amerikai elnökválasztás 2020

November 3-án elnökválasztást tartottak az Amerikai Egyesült Államokban. A republikánus Donald Trump és demokrata kihívója, Joe Biden közti verseny több államban nagyon szoros volt, így végül csak november 7-én derült ki: Joe Biden lesz az USA 46. elnöke. Kövesse az elhúzódó elnökválasztás fejleményeit és lehetséges következményeit a hvg.hu-n.

73 százalékkal kevesebb az elnökválasztással kapcsolatos hamis információ a különböző közösségi felületeken, mióta a legnagyobb technológiai cégek kitiltották vagy felfüggesztették a leköszönő Donald Trump, illetve szimpatizánsainak fiókjait – állapította meg az amerikai Zignal Labs felmérése.

Az elemzőcég szerint Trump tiltásáig durván 2,4 millió választási csalásról szóló poszt keringett az ismertebb oldalakon, a republikánus vezető tiltása óta viszont “csak” 688 ezer ilyet látni. Trump az elnökválasztás közben, már a szavazatszámláláskor csalást kiáltott, ezzel kapcsolatos vádjait pedig a közösségi médiában is megosztotta. Elméleteit viszont soha nem támasztotta alá meg nem cáfolt bizonyítékokkal.

Az alaptalan vádaskodás, illetve szimpatizánsainak hergelése miatt a fontosabb platformok, a Twitter és a Facebook hosszú órákra elnémították az elnököt, utána azonban sokkal komolyabban szankcionálták: a Facebook legalább hivatali idejének végéig, január 20-ig nem engedi vissza Trumpot, a Twitter soha többé. Ez több republikánus, illetve európai politikus szerint túl durva lépés volt a platformok részéről.

Trump fiókjainak befagyasztása mellett a Twitter például 70 ezer olyan profilt is törölt, melyeket bizonyíthatóan álhírek terjesztésére használtak: a fiókok a QAnon nevű csoport elméleteit adták tovább. A washingtoni Capitolium ellen zajló ostromhoz is csatlakoztak olyanok, akik a QAnon híveiként ismertek. A republikánus vezető tiltásával azoknak a hashtageknek is nagyot csökkent a számuk, amelyeket Trump hívei írtak még a capitoliumi események előtt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.