1,5 milliárd forintos pályázatot írt ki a NASA, hogy legyen mit enniük a Marsra tartó űrhajósoknak
A NASA szerint nemcsak a testnek, a léleknek is jót tesz a változatos és megfelelő táplálkozás. Hogy ez megoldható legyen egy Mars-misszió során is, a NASA a kanadai űrügynökséggel közösen pályázatot írt ki.
hvg.hu
Ahhoz, hogy valóban ember utazhasson a Marsra, számos technológiai kihívásra kell még megoldást találni. Ezek közül is az egyik legkritikusabb kérdés, hogy mit esznek majd a jövőbeni asztronauták az úton, illetve a vörös bolygó felszínén.
A Nemzetközi Űrállomásnál (ISS) viszonylag egyszerű a helyzet: a Föld körül keringő tudósok időnként megkapják a szükséges utánpótlást, így többek között az élelmiszerek is ekkor érkeznek meg az ISS-re. Csakhogy egy Mars-misszió esetében nem alternatíva az utánpótlás biztosítása, ezért olyan élelmiszerellátó rendszert kell létrehozni, ami lehetővé teszi a megfelelő és főként változatos táplálkozást. Ennek megalkotására most egy versenyt hirdetett a NASA, valamint a kanadai űrügynökség.
A két szervezet 5 millió dollárt, vagyis nagyjából 1,5 milliárd forintot ajánlott fel azoknak, akik egy olyan rendszert alkotnak meg, ami képes az űrben rendelkezésre álló minimális erőforrás felhasználásával a lehető legnagyobb mennyiségű, tápláló élelmiszert biztosítani az asztronauták számára.
Grace Douglas, a NASA egyik vezető tudósa szerint a megfelelő rendszer kidolgozására nemcsak a fizikai szükségletek miatt van szükség, az ugyanis nagyban hozzájárul az asztronauták pszichológiai jóllétéhez is.
A Deep Space Food Challenge nevű versenyre a kanadai és az amerikai ügynökség is külön-külön forrást biztosít a saját országuk mérnökei számára, azonban van egy olyan felhívásuk is, amire a világ bármely részéről jelentkezhetnek azok, akik szeretnék megmérettetni magukat.
Év végén élesedne az unió erdőirtás ellen fellépő kereskedelmi rendelete, ami a világ két kedvenc barna babján túl még további öt termékcsoport behozatalát szabályozná. Sokak szerint a hatályba lépést halasztani kellene, vagy inkább hagyni az egészet a fenébe.
A zenészek nem küldhetik azt az üzenetet, hogy nem érdekli őket, mi történik az országban, ahol játszanak – ezzel magyarázta Schiff András, hogy nem lép fel az Egyesült Államokban.