szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 12 és 16 év közötti fiataloknak a Pfizer/BioNTech-vakcinát adták be.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Nagyjából 600 gyereket oltottak már be a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű koronavírus-fertőzés elleni vakcinájával Izraelben, és mostanáig egyikünknél sem fordultak elő súlyos mellékhatások – adta hírül a The Guardian.

Boaz Lev, az oltási kampányt szervező munkacsoport vezetője biztatónak nevezte az eddigi tapasztalatokat. Hozzátette azt is, hogy enyhe mellékhatások is csak kevés esetben fordultak elő a beoltott fiataloknál.

Az izraeli egészségügyi minisztérium korábban azt javasolta, hogy oltsanak be néhány krónikus betegséggel élő tinédzsert, mert őket jobban veszélyezteti a koronavírus-fertőzés. A fiatalok között akadtak olyanok is, akik a tüdőt is érintő cisztás fibrózisban szenvednek.

A gyerekeket nem klinikai vizsgálat keretében kapták meg a védőoltást, bár a Pfizer jelenleg is teszteli vakcinája hatásait a 12-15 éves korcsoportba tartozókon. Korábban az Oxfordi Egyetem is jelezte, hogy megkezdte az AstraZeneca gyógyszergyártóval közösen fejlesztett oltóanyaga tesztelését gyerekeken.

Izraelben mostanra a lakosság több mint fele megkapta a védőoltásnak legalább az első adagját, az illetékesek szerint pedig néhány hét múlva az országban élők 60 százalékának mindkét dózist beadják. Szakértők szerint a koronavírus esetében nagyjából ezt a szintet kell elérni a nyájimmunitáshoz.

Mivel ennyire gyorsan halad az oltás, Izraelnek hamarosan döntenie kell arról, hogy megkezdi-e a gyerekek tömeges beoltását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!