szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Baikal-GVD névre keresztelték az oroszok azt az űrtávcsövet, ami az ismert világegyetem legkisebb részecskéi, a neutrínók után kutat majd.

Ha megkérdeznénk, hogy hová telepítenek űrtávcsövet tudósok, a legtöbben valószínűleg azt mondanák, hogy a világűrbe. Talán akadnának olyanok is, akik a Föld felszínére tippelnének, és néhány, a témában jártas olvasó valószínűleg bedobná azt is, hogy egy repülőgép fedélzetére. Arra viszont, hogy a víz alá, minden bizonnyal kevesen voksolnának – pedig az oroszok most épp ezt tették meg.

A kutatók még március 13-án engedték le a világ legmélyebb tavába, a Bajkál-tóba a Baikal-GVD névre keresztelt teleszkópot, amely 750-1300 méter közötti mélységből dolgozik, nagyjából négy kilométerre a szárazföldtől. A 2015 óta fejlesztett eszköz célja a neutrínók, vagyis a jelenleg ismert legkisebb részecskék megfigyelése.

AFP / BAIR SHAIBONOV

A szakemberek nem véletlenül telepítették a távcsövet a víz alá. A neutrínókat ugyanis rendkívül nehéz detektálni, mivel méretük miatt hatalmas távolságokat is képesek megtenni anélkül, hogy bármilyen más anyaggal találkoznának. A víz azonban jó közeg lehet a megfigyelésükhöz.

AFP / KIRILL SHIPITSIN

A teleszkóp több száz, gömb alakú egységbe zárt detektorból áll, amelyek kábelek segítségével tartják a kapcsolatot a felszínnel. Az egységek nagyjából fél köbkilométernyi területet foglalnak el, ám a szakemberek azt tervezik, hogy a jövőben megduplázzák a távcső méretét.

AFP / BAIR SHAIBONOV

Hasonló rendszer egyébként már üzemel, méghozzá az antarktiszi jég alatt. Az amerikaiak Ice Cube névre keresztelt egysége az oroszokénál valamivel nagyobb.

A távcsövet az oroszok cseh, német, lengyel és szlovák tudósok segítségével építették meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!