Az elmúlt néhány órában több ellenzéki politikus – köztük Karácsony Gergely főpolgármester és Fekete-Győr András Momentum-elnök is – arról írt a Facebookon, hogy a közösségi oldalra kitett bejegyzéseik a korábbinál jóval kevesebb emberhez érnek el. Rajtuk kívül hasonló észrevételről számolt be Dömötör Csaba államtitkár is, korábban pedig Varga Judit igazságügyi miniszter kiáltott cenzúrát a közösségi oldal kapcsán.
Hogy hivatalosan mi állhat a csökkenés hátterében, egyelőre nem tudni. Az viszont könnyen elképzelhető, hogy az elmúlt időszakban Magyarországot is elérte a Facebook már korábban bejelentett tesztje.
A közösségi oldal még februárban jelentette be, hogy igyekszik jobban megismerni, hogy a felhasználók mit szeretnének látni a hírfolyamukban, ezért kísérleti jelleggel elkezdi csökkenteni a politikai tartalmak megjelenítését. Első körben ez Kanadát, Brazíliát, Indonéziát és az Egyesült Államokat érintette, ám könnyen lehet, hogy a módszer tesztelése más országokra is kiterjed – így például Magyarországra.
Ha valóban erről van most szó, akkor érdemes tudni, hogy az elérés csökkentése az egészségügyi szervezeteket, valamint a kormányzati oldalakat nem fogja érinteni (kormányzati politikusok oldalait igen). Ennek magyarázata, hogy az állam közérdekű dolgokat is kommunikál, kommunikálhat a felhasználók felé, és elvileg nem pártpolitikai üzenetek közvetítésére használja fel a köztulajdonhoz sorolható csatornáit.
Fontos, hogy az ellenzéki politikusok által sugallt üzenettel ellentétben ez semmi esetre sem jelenti azt, hogy "tiltja a Facebook a politikai tartalmakat" (Fekete-Győr András), és azt sem, hogy "nem látsz többé a Facebookon" (Karácsony Gergely).
Egyszerűen csak hangsúlyeltolódásról van szó, amelyre rendszeres időközönként van példa mindenféle tematikával. Az is megtörtént már, hogy a Facebook a sajtóhírek elérésének csökkentésével folytatott kísérleteket.
Az ügyben megkerestük a Facebookot. Amint válaszolnak, jelentkezünk a fejleményekkel.
Frissítés 00:15: A jelenséget technikai hiba okozta.
Mindehhez kapcsolódik, hogy a Facebook más szempontból is akcióba kezdett: január végén kiderült, nem ajánl többé politikai szervezeteket felhasználóinak a közösségi oldal. Néhány évvel ezelőtt pedig szintén tesztelt egyet a Facebook: akkor a híroldalak bejegyzéseinek elérését vette visszább az algoritmus.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.