Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

A válasz röviden: a Moshi Deep Purple. Bővebben: egy könnyen hordozható és pikk-pakk összeállítható doboz, amely UV-fénnyel fertőtleníti mindennapos használati tárgyainkat. Akkor is hasznos lehet, amikor éppen nincs koronavírus-járvány.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az már tavaly világos volt, hogy a koronavírus különféle felületeken akár napokig, órákig is képes életben maradni, azóta egyre inkább valószínűsítik a tudósok, hogy a fertőzések javarésze nem érintéssel, hanem légi úton történik. Az amerikai járványügyi hatóság, a CDC minap éppen úgy frissítette állásfoglalását, hogy a mániákus tisztogatásra nincs szükség, a felületek általi fertőzés veszélye ugyanis nem túl magas, de azért azt továbbra is fenntartják, hogy létező jelenségről van szó.

Attól tehát nem igen kell félni, hogy a webshopból rendelt ruha csomagolása hozza a lakásba a járványt, de a pizzás dobozokat sem kell végigtörölni alkoholos kendővel. Ezzel együtt régóta köztudott, és számos kutatás rámutatott már, hogy mindennapos használati tárgyaink, különösen a szó szerint mindenhova magunkkal hordozott okostelefonok tele vannak szennyeződésekkel. Hogy ez mennyire nem új, pandémiához kapcsolódó jelenség, azt jól mutatja, hogy a világszerte egyik legnevesebbnek számító brit Which? fogyasztóvédelmi magazin már 2013-ban megmérte, hogy több a potenciálisan súlyos fertőzést okozó szennyeződés az okostelefonokon, a táblagépeken és a számítógépek billentyűzetén, mint az irodai vécék ülőkéjén.

Nem kérdés tehát, hogy érdemes időnként fertőtleníteni. A koronavírus-járványnak köszönhető, hogy előtérbe kerültek ennek otthoni módozatai, egyre egyszerűbben használható készülékek formájában.

A pandémia hívta életre az elsősorban mobilos kiegészítőiről ismerhető Moshi eszközét is. A Deep Purple első ránézésre egy vékonyka jegyzetfüzet, de az persze már gyanút kelt, hogy van mellette egy USB-kábel. A formája fontos, hiszen így könnyen hordozható – akár egy hétköznapi táskában is elfér –, és amikor nem kell, akkor a maga két centis vastagságával nem foglal feleslegesen sok helyet, mintha egy üres doboz lenne.

hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu

Merthogy egy semmilyen ügyességet nem igénylő, egyszerű kihajtogatás után az lesz belőle: egy doboz. Stabilitásáról mágnesek gondoskodnak, így tartja meg hasznos formáját, amíg kell.

Ezután egyetlen dolga van a felhasználónak: összeszedni minden olyan kisebb használati tárgyat, melyet fertőtleníteni kíván. Egy táblagép nem fog beleférni, de például egy Kindle Paperwhite e-könyv-olvasónak már van elég hely. Ebből következően a kisebb tárgyak, így például okostelefonok, fülhallgatók, kulcscsomók, pénztárcák közül egyszerre több is tehető a dobozba.

hvg.hu

A fertőtlenítés a Moshi LumiClear nevű technológiájával történik. Ennek egyik fontos eleme a naptejek csomagolásáról is ismerhető UV-C fény, amelyről tudományosan bizonyított, hogy fertőtlenít, nem véletlenül használják kórházaktól repülőterekig rengeteg helyen. A másik fontos tényezőt pedig a doboz belső felülete és az alulra épített kis emelvény jelenti: ezeknek köszönhetően a fény körbe tudja “járni” a tárgyakat, nincs szükség arra, hogy fordítgatás mellett többszöri kezelésnek vessük alá őket.

A folyamat beindítása ennél már tényleg nem lehetne egyszerűbb. Amint elhelyeztük a kívánt tárgyakat a dobozban, elég csak bedugni a mellékelt USB-kábelt – például számítógépbe, külső akkumulátorba vagy mobiltöltő fejét használva közvetlenül az áramhálózatba –, ráhajtani a dobozra a tetejét, és már indul is a fertőtlenítés. Itt jegyezzük meg, hogy a gyártó érthetetlenül rövid, mindössze 50 centis kábelt ad; saját tesztkörnyezetünkben nem sok helyet találtunk, ahol elégséges lett volna. A gyártói hozzáállást nem, de a helyzetet menti, hogy az elmúlt évek okostelefonos trendjének köszönhetően aligha van olyan háztartás, ahol egy ilyen fertőtlenítős dobozt szívesen használnak, de nincs USB-C kábel.

Egy menet mintegy 4 percen át tart, és közben kékes-lilás (Deep Purple) fénnyel villog a doboz oldalán elhelyezett LED-csík.

hvg.hu

Amikor kész a fertőtlenítés, akkor a fény folyamatosan világító zöldre vált.

hvg.hu

Tesztünk során egyetlen alkalommal megtörtént, hogy gyanúsan gyorsan, másfél perc alatt zöldre váltott a lámpa. Ez jól jött, így legalább ellenőrizhettük a Moshi által beépített indikátort, amely megmutatja, hogy valóban elégséges ideig tartott-e az UV-C-besugárzás. Mert ha igen, akkor a doboz alján lévő műanyagba gravírozott “Deep Purple” felirat egy ideig lila fényben pompázik. (A másfél perces menet után ez nem így volt, ez jelezte, hogy nem történt meg elég alaposan a fertőtlenítés.) Ezt fényképekkel ugyan vissza lehet adni, de nem elég jól, így inkább a gyártó által közzétett – vélhetően kissé utánszínezett – képen mutatjuk, mit kell látni. Szabad szemmel jól kivehető a jelenség, a lila szín.

Moshi

Összegzés

+: rendkívül kompakt, egyszerűen használható, 360 fokban fertőtlenít.

: rövid töltőkábel, nem olcsó készülék.

A gyártó weboldaláról beszerezhető Moshi Deep Purple ára 165 euró, ami 59 ezer forintot jelent. (A szállítás ingyenes.) Hogy ez mennyire sok, azt éppen ebben a kérdésben nehéz objektíven megítélni. Az biztos, hogy nem kis összegről van szó, de akinek fontos az UV-fényes fertőtlenítés, amit az eszköz tud, az ennél kompaktabb és egyszerűbben használható formában ma nem kaphatja meg a piacon.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!