szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A modern könyvnyomtatás feltalálója, Johannes Gutenberg előtt tiszteleg ma a kereső főoldalán látható logóhelyettesítő grafikával a Google.

Hogy melyik napon született Johannes Gutenberg, azt nem tudni. Sőt, még az évet sem, ezért a hivatalos mai források csak úgy említik, hogy 1400 körül látta meg a napvilágot, Mainz városában. Fémmunkásként, aranyművesként kezdett dolgozni, majd tükörkészítésbe is fogott. A fennmaradt iratok alapján úgy tudni, ez utóbbi területen nem sikerültek úgy a dolgai, ahogy tervezte, és az anyagi nehézségek áthidalása érdekében kezdett el dolgozni valami újdonságon: a nyomtatásban látta meg a kiutat.

Wikipédia / Közkincs

Könyveket már Gutenberg előtt is nyomtattak, ám jellemzően fából készre faragott oldalakkal, ami azt jelentette, hogy minden egyes könyv minden egyes oldalához új metszetekre volt szükség. Johannes Gutenberg nagy találmánya tehát nem a könyvnyomtatás, hanem a mozgatható betűelemekkel való könyvnyomtatás volt, melynél nem kész oldalak voltak, hanem mindig az aktuális könyvhöz igazítva rendezték sorban a betűfémeket. Mivel ez a módszer annyival hatékonyabb volt a korábbinál, hogy ez tette lehetővé a tömeges könyvnyomtatást, ezért szokás Gutenberget a könyvnyomtatás atyjaként tisztelni.

A módszer mellett Johannes Gutenberg találmányai közé tartozik még megannyi nyomdaipari eszköz, a betűfémen mint speciális ötvözeten kívül például a nyomdafesték is.

A Google általában az alanyok születésének vagy halálának évfordulóján tiszteleg előttük. Mivel Gutenberg esetében az előbbi nem ismert, az utóbbi pedig idén már elmúlt – 1468. február 3-án hunyt el –, így ezúttal nem erről van szó. Feltalálók esetében a találmány megjelenése is fontos nap lehet. De ezúttal más a megfejtés: a mainzi Gutenberg Múzeum – amely a németországi járványügyi korlátozások miatt jelenleg zárva tart – 2000-ben április 14-én nyitotta meg nagyszabású Gutenberg-kiállítását. Ezért tiszteleg idén éppen ezen a napon Johannes Gutenberg előtt a Google.

A grafika ezúttal is a logót helyettesíti, így nemcsak a feltaláló képe és munkásságának jellegzetes ikonjai találhatók meg benne, hanem kiolvasható belőle a Google felirat is.

Google

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!