szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Meglepő összefüggést találtak amerikai kutatók az oly sokak által szedett aszpirin és a légszennyezés hatása között.

Közismert a légszennyezés káros hatása az emberi szervezetre, például az agyműködésre. Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy a hosszabb távú légszennyezés az agytérfogat csökkenéséhez, és így elbutuláshoz vezethet. Azonban a levegő szennyezettségének már rövid távon is lehetnek az agyat károsító hatásai – állítják amerikai kutatók egy bostoni, egyelőre csak férfiakat érintő vizsgálatra hivatkozva a Nature Aging folyóiratban. Már egyhónapos magasabb helyi légszennyezettség is hatással lehet a kognitív agyi funkciókra (a figyelemre, az emlékezetre, a feladatmegoldó képességre), még ha csak átmenetileg is.

Ezen kutatás során azonban egy nem várt eredményre is rábukkantak a szakemberek. Kiderült, hogy akik nem szteroid gyulladáscsökkentőt (NSAID-t), például aszpirint szedtek, sokkal sikeresebbek voltak a memóriát, a koncentrációt és az utasításkövetést vizsgáló tesztekben.

A kutatók azt feltételezik, hogy miközben már a rövid távú légszennyezés is hatással lehet az agyi funkciókra, az aszpirin pozitív irányban befolyásolhatja ezt, csökkentve a szennyezés keltette gyulladásos folyamatokat.

Ez persze egyelőre még csak hipotézis, és jóval szélesebb körű vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy kiderítsék, tényleg képesek-e mérsékelni a káros hatásokat a nem szteroid gyulladáscsökkentők. Egyelőre még arra sincsen bizonyíték, hogy az aszpirin képes lenne segíteni az Alzheimer-kórban vagy az ahhoz hasonló, agyműködést érintő elváltozásokban, mindenesetre az új kutatás szerint rövidebb ideig mégis csak hatással lehet az agyműködésre.

A kutatók remélik, hogy a gyógyszer e fura „mellékhatásának” további vizsgálata segíthet abban, hogy még jobban megértsék a légszennyezés hatását az agyműködésre. Ezzel együtt arra is figyelmeztetnek, hogy az aszpirin szedése nem jelenthet megoldást a növekvő légszennyezési problémákra, különös tekintettel arra, hogy e gyógyszer hosszabb távú használata komoly egészségügyi kockázatokkal, súlyos vérzésekkel járhat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!