Indiában elterjedt, hogy a tehéntrágyával bekent bőr megvéd a koronavírustól – természetesen nem igaz

A hindu vallásban szentként tisztelik a szarvasmarhákat, arra ugyanakkor nincs tudományos bizonyíték, hogy az ürülékük védene a koronavírus ellen.

  • hvg.hu hvg.hu
Indiában elterjedt, hogy a tehéntrágyával bekent bőr megvéd a koronavírustól – természetesen nem igaz

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

Indiai orvosok figyelmeztetést adtak ki azok után, hogy a nyugat-indiai Gudzsarat államban elterjedt: a tehéntrágyával kezelt bőr védelmet nyújt a koronavírus ellen, sőt, a fertőzötteknek segíthet átvészelni a betegséget. A szakemberek viszont egyáltalán nem hisznek ebben,

közlésük szerint semmilyen tudományos bizonyíték nem támasztja alá az elméletet.

Ahogy a Reuters írja, Indiában szent állatként tekintenek a szarvasmarhára, míg a trágyájukat évszázadok óta használják vallási rituálékhoz. Ezért India-szerte gyakori jelenség, hogy az emberek trágyával kenik be magukat, majd ha megszáradt, lemossák. A szakemberek azonban arra figyelmeztettek, hogy

a trágya önmagában is terjeszthet fertőző betegségeket, így egyáltalán nem előnyös az ilyen célú felhasználása.

A jelenség másik érdekessége, hogy a tehéntrágyával kenegetők közt orvosok is vannak, habár a szakemberek legtöbbje elítéli a gyakorlatot. A kenegetés ráadásul nagyobb csoportokban zajlik, ami az orvosok szerint elősegíti a koronavírus közösségi terjesztését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Átlátnak és átnéznek Magyarországon – elégett a bizalmi tőkénk a diplomácia színpadán

Átlátnak és átnéznek Magyarországon – elégett a bizalmi tőkénk a diplomácia színpadán

Hiába próbálja magát a kormány nemzetközi tényezőnek bemutatni, 15 év dúlás után hatalmas feladat lesz újjáépíteni Magyarország tekintélyét a diplomáciában – mondja Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund regionális igazgatója. Mi várható 2026 áprilisáig? Mi lenne a legveszélyesebb forgatókönyv a kormányváltás szempontjából? Mi lehet Amerika szerepe a Fidesz választási eredményében?