Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Kevesebb mint fél óra alatt ad pontos eredményt nyálmintából az Illinoisi Egyetem kutatóinak kézi Covid-tesztelő eszköze. Az akkumulátorral üzemelő készülék alkatrészeinek egy része 3D-ben is nyomtatható, és a becslések szerint nagyjából 78 dollárba (22 ezer forintba) kerül majd. A teszteléshez szükséges anyagok ára 6-7 dollárt (körülbelül 2000 forintot) tesznek ki. A tesztkészülék igen érzékeny: akár egyetlen vírusrészecskét is képes kimutatni egy milliliternyi nyálcseppből – állítják a kutatók.
A tesztkészülék kezelése nem igényel különösebb képzettséget, csupán óvatosságot a minták betöltése során. Az új technológiához, amit SPOT-nak (Scalable and Portable Testing, skálázható és hordozható tesztelés) neveztek el fejlesztői, nincsen szükség hűtésre vagy melegítésre, amire sok jelenlegi tesztelési protokoll igényt tart. A SPOT több gént is képes detektálni mintánként, így pontosabb, mint az egygénes tesztek. Az pedig már csak szó szerint kellemes ráadás, hogy miután nyálmintával dolgozik, nincs szükség a kellemetlen, garatból és orrból vett mintavételezési eljárásra.

Az új eljárás lényege leegyszerűsítve: felismertetnek specifikus (a vírushoz kapcsolódó) géneket, és ezeket fluoreszkáló festékkel megfestik. Ha az eredmény fluoreszcenciát mutat, akkor jelen van a vírus a mintában.
A kutatócsoport 104 klinikai nyálmintával tesztelte az eszközt. A 30 poztív mintából 18-at, a 74 negatívból pedig 73-at sikeresen azonosított, és az a pontosság megfelel, sőt néhány esetben még jobb is a jelenlegi SARS-CoV2 teszteknél. A SPOT-ot influenzavírusra és három másik emberi koronavírust tartalmazó mintával is tesztelték, és ezekben a vizsgálatokban is jól teljesített. A megoldás előnye az úgy úgynevezett multiplexelési képesség, amellyel elvileg sokféle vírust lehet felderíteni ugyanazzal az eszközzel.
A kutatók most azzal foglalkoznak, hogy miként tudnák felhasználni technológiájukat más betegségek, például daganatos biomarkerek kimutatására.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.