szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A 45 ezer lakosú Serrana városában azok is védve voltak egy kutatócsoport szerint, akiket nem oltottak be, mivel csökkent a vírus terjedése.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Egy brazil városban 95 százalékkal csökkent a koronavírus miatti halálesetek száma, miután egy kísérletképp a településen élő szinte minden felnőttet beoltottak – állítják kutatók. Az eredményről a BBC számolt be.

A 45 ezer lakosú Serrana városában a kínai fejlesztésű CoronaVac vakcinát használták. A kutatók szerint a tömeges oltás hatására a megbetegedések száma is csökkent, sőt: a kutatócsoport szerint azok is védve voltak, akiket nem oltottak be, mivel a tömeges oltás hatására csökkent a vírus terjedése.

A kutatást az Instituto Butantan végezte. A szakemberek a várost négy területre osztották, hogy meghatározhassák, milyen küszöbérték szükséges a vírus megfékezéséhez. A csoport szerint ezt azután sikerült megállapítani, hogy három területen, a 18 év feletti lakosság mintegy 75 százalékának mindkét dózist beadták.

Azután viszont, hogy az átoltottság 95 százalékra emelkedett, még látványosabb eredményeket regisztráltak:

a halálozások száma 95 százalékkal, a kórházi kezeléseké 86, a tüneti megbetegedéseké pedig 80 százalékkal esett vissza.

"A legfontosabb eredmény az, hogy a világjárványt anélkül tudjuk megfékezni, hogy az egész lakosságot be kellene oltani" – mondta a BBC szerint Ricardo Palacios, a Butantan kutatási igazgatója.

Palacios megosztotta, hogy a tömeg oltás hatására a megbetegedések száma a be nem oltott gyermekek és tinédzserek körében is csökkent.

A kísérlet eredményei lendületet adhatnak a CoronaVacnak, amelyet több tucat fejlődő országban használnak. A vakcinával kapcsolatban némi vita alakult ki korábban, miután Brazíliában, Indonéziában és Törökországban végzett klinikai vizsgálatok alapján a hatékonyságát 50–90 százalék közé tették.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!