szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy, a Nature-ben megjelent tanulmányt tekintett át Kemenesi Gábor virológus.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A koronavírus-betegségen átesettek 93 százalékánál a szervezet 12 hónap után is képes megkötni a vírust, de ezt még javítani képes, ha az illetőt mRNS-vakcinával beoltották – írta a Facebookon egy, a Nature-ben megjelent tudományos publikáció alapján Kemenesi Gábor virológus.

A tanulmány elsődlegesen a B sejtek működésével, illetve az általuk termelt antitestek kötőképességével foglalkozik, olyan páciensek esetében, akik már átestek a betegségen. De olyanokat is vizsgáltak, akik korábban fertőzöttek voltak, majd erre kértek egy oltást.

A tanulmány főbb megállapításai közé tartozik, hogy B sejtek folyamatosan fejlesztik a vírus elleni antitestek kötőképességét/hatékonyságát a fertőzés utáni hónapokban. Ezt a vírus úgynevezett receptorkötő helye ellen (RBD) teszik.

Így idővel a kevesebb is jobb elve mentén egyre hatékonyabb védelmi arzenál (neutralizáló antitestek) fejlődik a testünkben”

– írta az eredményekről Kemenesi Gábor.

A kutatás során a nukleokapszid fehérje elleni antitesteket is vizsgálták, melyek mennyisége folyamatosan csökken. Kemenesi ráadásul úgy tartja, hogy ezek – szakirodalmi adatok alapján – egyébként sem adnak jelentős védelmet.

A virológus azt is írja, hogy a tanulmány által vizsgált immunsejtek (RBD-specifikus memória B sejtek) mennyisége a természetes fertőzésen átesettek körében 12 hónap után némileg csökkent, de az erre oltást kapók körében jelentősen, több mint nyolcszorosára nőtt.

Az oltás tehát a vírus elleni védekezésünk arzenálját az immunsejtek szintjén mennyiségileg is segíti”

– vonta le a következtetést Kemenesi Gábor.

A tanulmány szerint akik átestek a fertőzésen, emellett oltásban is részesültek, a mutánsok széles skálája ellen, akár hosszútávon is védettek lehetnek. Ez a virológus szerint azt jelentheti, hogy a vakcinák új variánsokhoz történő módosítását nem kell túl gyakran elvégezni.

A virológus hangsúlyozta, hogy a tanulmány csak az mRNS-vakcinával oltottakat és fertőzésen is átesetteket vizsgálta. “Amit lényegében olvashatunk az a SARS-CoV-2 elleni hosszútávú és széles skálájú védelem lehetősége, 12 hónapos időskálán vizsgálva. Ennél várhatóan hosszabb időről beszélhetünk. A tanulmány legfőbb mondanivalója, hogy az mRNS-vakcinák az immunrendszerünk védelmi képességét minőségileg és mennyiségileg is rendkívüli módon segítik a vírus ellen” – zárta gondolatait Kemenesi Gábor.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!