szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy érdekes kutatás arra világított rá, hogy a macskák kedvelik a négyzet formájú alakokat, és akkor is szívesen ücsörögnek a közelükben, ha azok valójában csak közvetetten vannak ott.

Egy egyetemi szakdolgozathoz készített kutatás alapján a macskák is érzékelhetik az optikai csalódást – írta a Gizmodo. A vizsgálatot Gabriella Smith, a New York-i Hunter College mesterdiplomása végezte, miután meglátta, ahogy a szobatársa macskája egy dobozban pihen. Smith elgondolkodott, hogy ez vajon akkor is így lenne-e, ha az állat csupán körvonalakat érzékelne.

A kérdés megválaszolásához a fiatal kutató önkénteseket toborzott, és arra kérte őket, hogy papírok, valamint ragasztószalag segítségével úgy formáljanak vonalakat, hogy azok egy szabályos négyzetet adjanak ki – de anélkül, hogy a négyzet látható. A vizsgálathoz az úgynevezett Kanizsa-háromszög elvét is felhasználták (persze négyszögesítve), mely egy jól ismert optikai csalódás: az ember ezt nézve akkor is háromszöget érzékel, ha az valójában nincs ott.

A kutatásba összesen 30 embert sikerült bevonni. A tulajdonosok okostelefonjukkal rögzítették, mi történt, amikor a macska meglátta a négyzethez hasonló alakot. Bár nem mindegyik volt együttműködő, azért többnél is sikerült érdeklődést kiváltani: a macskák nyolcszor ültek rá a szalaggal kialakított négyzetre, hétszer pedig az azt mintázó illúzióra.

“A legfontosabb tanulság az, hogy a macskák emberhez hasonlóan fogékonynak tűnnek a Kanizsa-illúzióra, de valószínűleg a 2D-s formák vonzzák őket leginkább” – mondta a kutatásról Gabriella Smith. A végzős hallgató ugyanakkor hozzátette: a kis számú minta miatt nem lehet egyértelmű következtetést levonni. De az eredmények azért beszédesek. A tanulmányt az Applied Animal Behavior Science című folyóiratban tették közzé.

A Gizmodo megjegyzi, hogy 1988-ban is készült egy hasonló felmérés, azt azonban laboratóriumi körülmények közt végezték. A vizsgálat pedig szintén azt sugallta, hogy a macskákat be lehet csapni a Kanizsa-illúzióval. Azt ugyanakkor továbbra sem tudni, hogy az állatok pontosan mit tartanak vonzónak a négyzetekben. Smith erről azt mondta: egyes elméletek szerint a jelenség az állatok szűk helyiségek iránti vonzalmát tükrözi, de az is elképzelhető, hogy mindennek a ragadozó ösztöneikhez van köze.

A fiatal kutató jelenleg az Alex Alapítványnál dolgozik, ahol a papagájok viselkedését tanulmányozza.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!