WHO: Ne keverjék az emberek a különböző vakcinákat

Káoszhoz vezetne a WHO szerint, ha az emberek döntenék el, mikor oltsák be őket.

  • hvg.hu hvg.hu
WHO: Ne keverjék az emberek a különböző vakcinákat

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik vezető tudósa, Soumya Swaminathan hétfőn azt tanácsolta, hogy a különböző gyártók koronavírus elleni vakcináit az emberek ne keverjék – számolt be a Reuters. Azt is hozzátette, hogy veszélyes lehet ez a gyakorlat, mert még nem áll rendelkezésre elegendő adat az egészségügyi hatásairól.

Swaminathan szerint káoszhoz vezethetne az országokban, ha az emberek döntenék el, hogy mikor kapják meg a második, harmadik és negyedik adagot.

Magyarországon is aktuális a kérdés, ugyanis többen is Romániába utaztak Pfizer-vakcináért, leginkább azok, akiknek itthon nem alakult ki elég védettségük a kínai Sinopharm-oltás után.

Egyes típusok kombinációjáról ugyanakkor már van némi adat. A WHO vakcinákkal foglalkozó stratégiai szakértői tanácsadó csoportja júniusban azt mondta, hogy a Pfizer vakcina használható második adagként az AstraZeneca első adagja után, ha az utóbbi nem áll rendelkezésre.

Az Oxfordi Egyetemen most zajlik egy klinikai vizsgálat, az AstraZeneca és a Pfizer, valamint a Moderna és a Novovax vakcinák keverését vizsgálják, de korábban a Com-COV kutatásban már vizsgálták az AstraZeneca és Pfizer vakcináinak keverését és kimondottan előnyösnek találták.

Már látni, mi történik, ha az AstraZeneca után Pfizerrel oltanak be valakit

Az első kutatási eredmények alapján kimondottan előnyös a két oltóanyag keverése, így ugyanis erősebb védelem érhető el.

A magyar kormány, illetve az operatív törzs álláspontja a harmadik oltás kérdésében az elmúlt hónapokban azonosnak mondható. A Koronavírus Sajtóközpont legutóbb pénteken szólalt meg a kérdésről: Magyarország készen áll a harmadik oltás beadására, ha azt a nemzetközi és hazai orvostudomány is egyöntetűen javasolni fogja.

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere azt mondta kedden, hogy szerdán dönthet a kormány a harmadik oltásról. A tárcavezető azt javasolná, hogy az eredetitől eltérő típusú vakcinát adjanak be, vagyis aki első körben két Sinopharmot kapott, az most kapjon Pfizert vagy Modernát. Aki pedig két Pfizert kapott, annak a harmadik ne legyen ugyanaz.

Kásler úgy fogalmazott, szerinte a szerdai kormányülés után már „konkrétumokról lehet beszélni ebben a kérdésben”, méghozzá nagyon pontos döntés lesz, vakcinatípusokra lebontva.

Kásler: Már szerdán dönthet a kormány a harmadik oltásról

A miniszter azt javasolná, hogy az eredetitől eltérő típusú vakcinát kapjanak, először a 60 év felettiek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?

vélemény

Parászka Boróka: A rezsimbontás receptje

Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége. Egyelőre ott tartunk, hogy el kell hinnie az ország határain belül és kívül élőknek, hogy lehetséges a megtisztulás, és mindenkinek lehet helye, feladata ebben.